^W górę strony
  
  
  
Get Adobe Flash player

Grupy integracyjne

Kronika Przedszkola

Świętujemy Dzień Strażaka

W dniu 7 maja 2019 r. nasze Przedszkole odwiedzili odważni Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z oddziału Niewachlów- Kielce, a wśród nich Pan Marek Wrona, Tatuś naszej koleżanki Marysi z grupy Biedronek. Poznawanie ról społecznych, pełnionych przez ważne osoby m.in. strażaków - jest ważnym elementem programu wychowania przedszkolnego i służy kształtowaniu postaw obywatelskich i patriotycznych Dziecka. Święto Strażaków i Straży Pożarnej, chociaż oficjalnie ustanowione dopiero w 2002 r., od setek lat obchodzone jest w Polsce w dniu Św. Floriana, Patrona tej grupy zawodowej. Nasi Goście ubrani w mundury koszarowe i bojowe, wzbudzili swoją obecnością wielki zachwyt i entuzjazm wśród Dzieci. W czasie spotkania, zgodnie zaleceniami MEN w sprawie realizacji zadań dotyczących doradztwa zawodowego w ramach preorientacji zawodowej, Przedszkolaki poznały zagadnienia trudnej i niebezpiecznej pracy Strażaka. Dzieci dowiedziały się, że Strażacy muszą być odważni, silni, odporni na stres, zdecydowani i opanowani we wszystkich sytuacjach, gdyż praca ta jest niezwykle odpowiedzialna i zdarza się, że Strażacy poświęcają własne życie dla ratowania innych. Mając na uwadze propagowanie wiedzy i umiejętności w obszarze ratowania życia ludzkiego wspaniali Goście zapoznali naszych Milusińskich z zasadami udzielania pierwszej pomocy i zaprezentowali akcję ratowniczą z użyciem fantomu. Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach należy wezwać straż pożarną, że poza akcjami gaszenia pożarów Strażacy jeżdżą do wypadków drogowych by pomóc poszkodowanym, że udzielają pomocy podczas klęsk żywiołowych, ratują ludzi gdy zagraża im niebezpieczeństwo a także pomagają zwierzętom. Przedszkolaki miały możliwość poznania wyposażenia, jakim dysponują Strażacy podczas akcji ratowniczych, przymierzyć strażacki hełm i mundur, aby choć przez chwilę móc poczuć się Strażakiem. Wielką frajdę sprawiło Dzieciom to, że mogły obejrzeć wóz strażacki i jego wyposażenie oraz uczestniczyć w pokazie ,,gaszenia pożaru’’ z wykorzystaniem hydronetki, czyli podręcznego, przenośnego sprzętu gaśniczego. Na koniec spotkania wykonaliśmy pamiątkowe grupowe zdjęcia zaś Dzieci otrzymały od Strażaków wspaniałe upominki w postaci kolorowych naklejek. Serdecznie dziękujemy naszym Gościom i wszystkim Strażakom za trudną, bezinteresowną i niebezpieczną pracę oraz za gotowość niesienia pomocy ludziom i zwierzętom. Życzymy wielu sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. 

Uczymy się ratować życie

Poznajemy wóz strażacki i sprzęt gaśniczy

Międzyprzedszkolny konkurs plastyczny dla Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w PS nr 19 pod tytułem „Idzie wiosna”.

W ramach współpracy z Publicznym Przedszkolem Samorządowym nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi im. „Świętokrzyskie Skrzaty” w Kielcach nasi Wychowankowie wzięli udział w konkursie plastycznym pod tytułem „Idzie wiosna,” zorganizowanym przez kreatywnych Gospodarzy. W dniu 8 kwietnia 2019 roku rozstrzygnięto konkurs, którego głównym celem była aktywizacja i rozwijanie możliwości twórczych i artystycznych Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jako że tematykę wiosenną mamy opanowaną do perfekcji, Dzieci wykazały się wiedzą, pomysłowością i umiejętnościami manualnymi na najwyższym poziomie. Wykonały wspaniałe prace plastyczne, które zostały nagrodzone i wyróżnione przez profesjonalne Jury. I tak: I miejsce w kategorii wiekowej 6-7 latków zdobył Rafał Pasik z grupy Krasnali, II miejsce w tej samej kategorii wiekowej zajął Michał Otwinowski z grupy Muchomorków, natomiast III miejsce wśród Dzieci 5-letnich zajął Franciszek Trzebiński z grupy Motylków. Wyróżnienia otrzymały: Lena Adamiec z grupy Motylków oraz Zuzanna Kita z grupy Pszczółek. Dziękujemy Dyrekcji oraz wszystkim Nauczycielom pracującym w Przedszkolu Samorządowym nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi im. „Świętokrzyskie Skrzaty” za wspaniałą inicjatywę, zaproszenie do udziału w konkursie i atrakcyjne nagrody. Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu spektakularnych sukcesów w kolejnych wyzwaniach konkursowych. 

 

Pomarańczowy Dzień w Przedszkolu
,,Święto Marchewki”

W dniu 29 maja 2019 roku obchodziliśmy Pomarańczowy Dzień w Przedszkolu, a swoje święto miała Marchewka, która królowała na stołach wszystkich grup. Atrakcją tego dnia były kulinarne zmagania Przedszkolaków w ,,łamaniu tradycyjnych przepisów potraw z marchewki”. Jak wskazuje nazwa, kolor pomarańczowy towarzyszył nam na ubraniach, dekoracjach, w czasie posiłków oraz podczas zajęć dydaktycznych. Wszystkie Przedszkolaki  pięknie prezentowały się w pomarańczowych nakryciach głowy. Motylki próbowały z zamkniętymi oczami rozpoznać smak : marchewki, pomarańczy, mandarynki i moreli. Zaprojektowały także stroje dla Marchewek, ubierając Je w piękne motylkowe ozdoby. Nie zabrakło szaleństwa z chustą oraz balonami, oczywiście pomarańczowymi. Dzieci nie mogły doczekać się aż po raz pierwszy spróbują marchewkowego deseru. Z radością patrzyły, jak blender zgniata marchewkę i tworzy się pyszny mus, który podany z jogurtem brzoskwiniowym i bitą śmietaną Maluszki pałaszowały ze smakiem. Z  talerzy bardzo szybko zniknęło też przepyszne ciasto marchewkowe, upieczone przez mamę Filipka. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Patrycji za wspaniały wypiek. Biedroneczki w tym wyjątkowym dniu wykonały ciekawą pracę plastyczną, wyklejając Marchewki przedstawiające różne emocje. Atrakcyjną zabawą były zagadki smakowe, w których Przedszkolaki udowodniły, że spożywają owoce i warzywa, gdyż zadanie to nie sprawiło im żadnego problemu. Było dużo śmiechu i wspólnych zabaw, po których Dzieci bardzo zgłodniały. Na szczęście samodzielnie wykonane szaszłyki z cytrusów i surówka z marchewki oraz jabłka, zaspokoiły głód nawet największych Łasuszków. Na deser zaś Dzieciaki mogły skosztować niesamowicie pomarańczowej galaretki. Pszczółki na początek wyczarowały piękne Marchewki z użyciem pomarańczowej i zielonej plasteliny. Następnie z wielką ochotą ścierały na tarce marchewkę do surówki oraz przygotowały własną gąsienicę, nabijając plasterki marchewki na patyczek do szaszłyka. Nie zabrakło zdrowego soku, wyciskanego przez Pracowite Pszczółki z  połówki pomarańczy. Po ciężkiej pracy przyszła pora na wspólną degustację wykonanych smakołyków. Muchomorki i Krasnale rozpoczęły świętowanie Pomarańczowego Dnia od tańców w parach z balonami ułożonymi między różnymi częściami ciała. Jedno jest pewne - śmiechu było co nie miara. Po takim wysiłku samodzielnie przygotowany sok z jabłek i marchewek, zniknął z kubeczków w oka mgnieniu. Starszaki doskonale wiedzą, że należy zdrowo się odżywiać, dlatego chętnie ucierały marchewkę i jabłko na pyszną witaminową surówkę. Dzieci wykonały także niesamowitą pracę plastyczną. Nikt nie przypuszczał, że Marchewka może być przebrana za pirata albo Syrenkę, ale w naszym Przedszkolu wszystko jest możliwe. To był bardzo pracowity i kreatywny dzień. Mamy nadzieję, że Dzieciom posmakowało pomarańczowe menu, i że zdrowe posiłki będą zawsze pałaszować z taką chęcią jak dziś. 

Pomarańczowe smakołyki

Urodziny Marchewki

Zajęcia Integracyjne,,Dzień Europejczyka w Przedszkolu”.

Promując wśród Dzieci ideę solidarności i równości społecznej Państw Unijnych, ich pokojowe współistnienie oraz wzajemne oddziaływanie na siebie ich kultur, obchodziliśmy w naszym Przedszkolu w dniu 9 maja 2019 roku Dzień Europejczyka. Celem tego wyjątkowego wydarzenia było rozbudzenie w świadomości Przedszkolaków akceptacji dzielących nas różnic, oraz przedstawienie odmienności społecznej i kulturowej państw unijnych jako wartość. Podczas zajęć edukacyjnych realizowanych pod hasłem ,,Jestem Europejczykiem” Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych zapoznały się z położeniem geograficznym, nazwami stolic, najważniejszymi zabytkami, językiem, tradycjami, folklorem, kulinariami oraz charakterystycznymi ubiorami czterech Państw Unii Europejskiej: Polski, Francji, Włoch i Grecji. Nasze Przedszkolaki wraz z Nauczycielami bardzo aktywnie włączyły się w obchody Dnia Europejczyka, przygotowując ciekawe programy artystyczne na temat krajów unijnych, prezentując stroje i symbole nawiązujące stylem i tematyką do danego raju europejskiego. Dzień Europejczyka rozpoczęły Przedszkolaki z grupy Muchomorków i Krasnali słowami piosenki ,,Europo witaj nam,” zabierając nas w podróż po Starym Kontynencie, przybliżając nam historię i kulturę państw tworzących Unię Europejską. Pierwszym poznanym krajem była Grecja, która leży w południowej części Półwyspu Bałkańskiego i słynie z pięknych wysp rozrzuconych na wodach morza Egejskiego, Kreteńskiego, Jońskiego i Śródziemnomorskiego. Dowiedzieliśmy się, że w Grecji zorganizowano pierwsze w Historii Igrzyska Olimpijskie, oraz że jest to kraj gajów oliwnych, kwitnących pomarańczy i soczystych winogron. Poznaliśmy stolicę Grecji Ateny, słynne zabytki na Akropolu oraz greckich bogów zamieszkujących górę Olimp, a wśród nich: Zeusa, Afrodytę, Atenę, Apolla i Posejdona. Jako że Grecy kochają muzykę i taniec, Muchomorki i Krasnale zakończyły swój występ wspaniałym wykonaniem Zorby - narodowego tańca Greków. W dalszą podróż po Europie zabrały nas Biedroneczki, z którymi wybraliśmy się do Polski. Naszą przygodę w Ojczyźnie zaczęliśmy od zwiedzania Tatr, pięknych polskich gór, podziwiając ich ośnieżone szczyty i zielone hale z krokusami. Nasz zachwyt wzbudziły wyjątkowe i oryginalne stroje Górali. Później odwiedziliśmy Katowice, słynące z kopalni węgla, gdzie Biedroneczki zaprezentowały śląski taniec ludowy ,,Trojak”, wykonywany w trzyosobowych grupach.  Zawędrowaliśmy także do Krakowa - miasta Królów, w którym powitał nas Smok Wawelski i uroczy ,,Lajkonik.” Zwiedziliśmy Wawel, Kościół Mariacki i Sukiennice - gdzie Biedronki w pięknych krakowskich strojach zatańczyły z przytupem Krakowiaka. Odwiedziliśmy Warszawę - stolicę Polski, którą według legendy założyli Wars i Sawa. W stolicy podziwialiśmy Zamek Królewski, Stare Miasto, Kolumnę Króla Zygmunta, Parlament i Pomnik Syrenki nad Wisłą. Następnie wybraliśmy się do Torunia, słynnego z pysznych pierników, gdzie żył i pracował Mikołaj Kopernik, który ,,wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię.” Na zakończenie występu Biedronki pożegnały Polskę i Morze Bałtyckie piękną piosenką ,,Rodzinny Kraj.” Nasze najmłodsze Przedszkolaki Motylki zaprosiły Widzów w podróż do Słonecznej Italii - państwa, w którym króluje pyszna pizza i spaghetti, a także lody, z których Włosi słyną na całym świecie. W tym niezwykłym kraju przypominającym kształt buta podziwialiśmy stolicę Włoch - Wieczne Miasto Rzym, będące skarbnicą starożytnych zabytków oraz Wenecję, miasto ,,zbudowane” na wodzie, gdzie po kanałach pływają urokliwe gondole. Odwiedziliśmy także Stolicę Apostolską Watykan, podziwiając monumentalną Bazylikę Św. Piotra. Zaśpiewaliśmy razem z Motylkami piosenkę ,,San Marino,” znaną w Polsce pod tytułem ,,Panie Janie.” Poznaliśmy również Tarantellę - włoski taniec ludowy z Neapolu, który Motylki zatańczyły idealnie i z wyczuciem. Wisienką na torcie okazał się występ w wykonaniu Amelki i Igorka, którzy wcielając się w role znanych włoskich wokalistów Al Bano i Rominy Power, zaśpiewali największy w ich dorobku przebój ,,Felicita,” nagrodzony hucznymi brawami Publiczności. Naszą podróż po Europie zakończyły Pszczółki, zabierając nas do Francji - największego państwa Europy Zachodniej, słynącego z mody i wykwintnych potraw, którego stolicą jest Paryż, zaś symbolem Wieża Eiffla. Pracowite Pszczółki powitały wszystkich Gości po francusku. Jak na Paryżan przystało, Starszaki zaprezentowały nam wspaniały Pokaz Mody na ,,Cztery pory roku.” Nie byłoby historii Europy bez historii Francji. Poznaliśmy zatem postać Napoleona Bonaparte - Cesarza Francji, ,,małego wzrostem ale wielkiego duchem,” dzięki któremu Francja przestała być Królestwem a stała się Republiką. Dowiedzieliśmy się również, że 14 lipca to bardzo ważna data dla Francuzów- gdyż jest to Ich Święto Narodowe. Poznaliśmy również postać Charlesa de Gaulle’a, Premiera i Prezydenta Republiki Francuskiej. Nie zabrakło także opowieści o Trzech Muszkieterach i ich wspanialej idei: ,,Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.” Poznaliśmy francuską kuchnię i jej wykwintne potrawy, a wśród nich: żabie udka i ślimaki. Nie lada gratkę mieli fani motoryzacj, gdy na scenę wjechał najnowszy model Citroena, zostawiając daleko w tyle Peugeota i Renault. Z zapartym tchem obserwowaliśmy zmagania kolarzy w najbardziej prestiżowym wyścigu Tur De Frances. Na koniec swojego występu Pszczółki zatańczyły brawurowo w rytmie galopu, francuski taniec Kankan - wywodzący się z Kadryla.
Dzień Europejczyka był wspaniałym i radosnym wydarzeniem w życiu naszego Przedszkola. Wszystkie Dzieci stanęły na wysokości zadania, przygotowując ciekawe i oryginalne programy artystyczne, dotyczące wybranego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że udział w zajęciach integracyjnych wpłynie pozytywnie na kształtowanie osobowości Dzieci, otwartych na otaczającą je rzeczywistość. Zgromadzona publiczność nagrodziła wszystkich Artystów gromkimi brawami. Obecni na uroczystości Rodzice i Opiekunowie nie szczędzili Przedszkolakom uśmiechów i słów uznania. Dziękujemy Nauczycielom i Dzieciom za niezapomniane wrażenia artystyczne a Publiczności za wspaniałą atmosferę. 

Motylki

Biedronki

Pszczółki

Muchomorki i Krasnale

 

Konkurs
„Tańczące Brzdące”

W dniu 15 maja 2019r. Dzieci z grupy „Muchomorków” i „Krasnali” reprezentowały nasze przedszkole w Międzyprzedszkolnym Turnieju Tańca „Ale musicale”, zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe Nr 40 w Kielcach. Motywem przewodnim konkursu była popularyzacja muzyki musicalowej wśród Przedszkolaków, pobudzenie kreatywności oraz integracja środowisk przedszkolnych. W konkursie wzięły udział Dzieci z kilku kieleckich Przedszkoli. Nasi Wychowankowie zaprezentowali  układ taneczny do musicalu: Singin’ in the Rain - „Deszczowa piosenka.” Jak w każdym musicalu oprócz oryginalnego układu choreograficznego nie mogło zabraknąć strojów i rekwizytów oddających charakter tańca. Kolorowe płaszcze przeciwdeszczowe w jakie ubrane były nasze Przedszkolaki i barwne parasole przyciągnęły wzrok  Publiczności i wzbudziły zachwyt szanownego Jury. Poziom, jaki zaprezentowali uczestnicy konkursu był bardzo wysoki. Jury doceniło dobór utworu muzycznego, układ choreograficzny oraz strój oddający charakter tańca naszych Przedszkolaków i przyznało nam I miejsce w konkursie. Dzieci z dumą odebrały zasłużoną nagrodę: medale, dyplomy, upominki oraz  niesamowitą niespodziankę w postaci wychodowanej roślinki pomidora, pochodzącej z zielnika PS Nr 40. Dziękujemy serdecznie organizatorom konkursu oraz Dyrekcji Przedszkola Samorządowego Nr 40 za zaproszenie. Nasi Tancerze zaprezentowali zwycięski taniec podczas uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty, który został nagrodzony gromkimi brawami i wzbudził zachwyt Rodziców.  Mamy nadzieję, że zdobyte przez Dzieci doświadczenia sceniczne na długo pozostaną w ich pamięci i będą inspiracją do pogłębiania wiedzy muzycznej, tanecznej i teatralnej. 

 

Copyright © 2013. Przedszkole Samorządowe Nr 8 w Kielcach Rights Reserved.