Festiwal Teatralny "FOTEL 2020" - online

W dniach od 23 do 25 września 2020 r. Dzieci z naszego Przedszkola uczestniczyły w bezpłatnym Festiwalu Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza, pod dyrekcją Grzegorza Antoniego Cwalińskiego. Festiwalowe transmisje na żywo śledziło około 30 tysięcy uczniów z całej Polski. Starszaki z grupy Biedronek obejrzały spektakl pt.: "Bajka o szczęściu" w wykonaniu aktorów Teatru TeatRyle. Jest to uniwersalna przypowieść o szczęściu, którego wciąż szukamy i często nie dostrzegamy oraz o przyjaźni, bez której czujemy się samotni i niepotrzebni. Dzieci z zapartym tchem obserwowały jak skromne, ale szczęśliwe życie Dziadka z trójką zwierząt: Myszką, Kogucikiem i Świnką, zostało pewnego dnia zakłócone, gdy pojawił się przebiegły Handlarz oferujący różnorodne towary. Staruszek początkowo niezainteresowany i nieufny - uległ jednak złudnemu urokowi kolorowych przedmiotów. Ku zdumieniu Dzieci wymienił po kolei zwierzątka na fajkę, nożyk i zegarek. Na szczęście Staruszek zrozumiał w porę swój błąd i udało mu się odzyskać przyjaciół. Dzięki temu mali Widzowie mogli przekonać się, że przyjaciele mają większą wartość, niż nawet najdroższe błyskotki.
Dzieci z grupy Pszczółek i Muchomorków obejrzały spektakl w wykonaniu aktorów Teatru pod Orzełkiem pt.: "3x Królewna, 3x Smok", czyli lalkową opowieść o trzech, bardzo różniących się od siebie królewnach. Przedszkolaki śledząc przygody głównych bohaterów dowiedziały się, że choć wszystkie bajki zaczynają się tak samo, to w zależności od charakteru królewny, czyli: Złośnicy, Beksy lub Roztropnej, dalszy ciąg opowieści może być zupełnie inny. Utożsamiając się z tak różnorodnymi pod względem charakteru bohaterkami bajki Przedszkolaki przekonały się, że w różnych sytuacjach życia mogą zachować się dobrze lub nie zawsze i niekoniecznie poprawnie, ale najlepszym orężem w walce z bajkowym Smokiem jak i codziennymi strachami czy przeciwnościami losu jest uśmiech i rozwaga, a nie płacz i złość.
Dzieci z grupy Motylków obejrzały spektakl Teatru Czwarte Miasto pt.: "Szkolne przygody Tosi i Plastusia", inspirowany uwielbianym przez wszystkie pokolenia "Plastusiowym Pamiętnikiem" Marii Kownackiej. Widzowie poznali lokatorów legendarnego drewnianego piórnika i mogli zaprzyjaźnić się z... Kałamarzem! Historia Tosi i Plastusia jest adaptacją wyjątkową, bo wzbogaconą o autorskie piosenki, które porwały przedszkolną publiczność do wspólnego radosnego śpiewania. Po spektaklu Dzieci obejrzały festiwalowe studio, w którym aktorzy wyjaśnili, czym jest kałamarz i po co Tosi potrzebny był w piórniku scyzoryk. Była to świetna lekcja historii dla Najmłodszych, a dla Starszych okazja do wspomnień o czasach noszenia fartuszków i używania stalówek do pisania.
Po obejrzeniu i omówieniu spektakli teatralnych Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych ochoczo zabrały się do uzupełniania kart pracy. Zawarte w nich zadania pomogły Im utrwalić i pozwoliły lepiej zrozumieć opowiedziane historie.. Niewątpliwie spektakl on-line był dla naszych Przedszkolaków nowym doświadczeniem, ponieważ do tej pory Dzieci oglądały aktorów bezpośrednio na scenie. W obecnej sytuacji, w związku z koniecznością zachowania reżimu sanitarnego, zobaczyły bajkowe postaci na ekranie telewizora. Mimo dystansu, który dzielił Je od sceny, z dużą uwagą śledziły losy bohaterów. Te niezwykłe lalkowe spektakle online były intrygujące, poruszające i bez wątpienia, dzięki pięknej scenografii i misternym pacynkom pozostaną na długo w pamięci i serduszkach naszych Milusińskich.

 

 Biedronki

Muchomorki

Motylki

Pszczółki

 

 

 

 

Copyright © 2013. Przedszkole Samorządowe Nr 8 w Kielcach Rights Reserved.