^W górę strony
  
  
  
Get Adobe Flash player


HARMONOGRAM
UROCZYSTOŚCI I WYDARZEŃ
na rok szkolny 2018/2019 - II semestr

 UROCZYSTOŚCI
 WYDARZENIA
 WYDARZENIA
organizowane przy udziale 
Rady Rodziców

oznaczono czerwoną czcionką
(art. 54 ust. 8 Ustawy o systemie oświaty)
Wycieczki, wyjazdy do kina
i do teatru.
Warsztaty popołudniowe
dla dzieci i rodziców.
Akcje, udział w programach,
spotkania z ciekawymi ludźmi.

 

Data Nazwa i opis wydarzenia, imprezy, akcji, programu

01 III 2019r.

30 IV 2019r.

W trosce o zdrowie Dzieci, nasza placówka przystępuje do kolejnej edycji Akademii Zdrowego Przedszkolaka XXV Akcji ,,Podróż do Eko-krainy”
W czasie podróży Dzieci poznają pojęcie recyklingu, dowiedzą się również jakie są źródła energii i sposoby jej pozyskiwania. Poruszymy ponadto tematykę zdrowej i ekologicznej żywności. Realizując zadania ekologiczne będziemy pamiętać o solidnej dawce ruchu i zachęcać Przedszkolaki
do regularnej aktywności fizycznej. W realizacji scenariuszy zajęć wsparciem będą pomoce dydaktyczne m.in.: Dekalog Eko-Przedszkolaka, kolorowanki, ilustracje, infografiki oraz bajki ze znanymi Dzieciom bohaterami: Raptusiem, Wieprzusiem i Ociupinką. Ponadto zaproponujemy szereg zabaw ruchowych, zajęć plastycznych i kreatywnych, dzięki którym Dzieci, poprzez zabawę i bezpośrednie doświadczenie, przyswoją zagadnienia programu. Za realizację Akcji „Podróż do Eko-krainy” będziemy mogli uzyskać Certyfikat Eko-Przedszkolaków.
od 04 III 2019r.
do 07 III 2019r.

XXVII Tydzień Kultury Języka pod hasłem: ,,Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu.”

W związku z faktem, iż nasze przedszkole od lat kultywuje wśród Dzieci ideę czytelnictwa, uczestnicząc w Akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom,” w organizacji której wspierają nas Włodarze Miasta, Rodzice, Sportowcy, Autorzy książek dla Dzieci, Aktorzy Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach oraz przedstawiciele różnych Fundacji, po raz kolejny przystępujemy do udziału w Akcji ,,Tydzień Kultury Języka.” Zajęcia i Warsztaty w ramach Tygodnia Kultury Języka rozpoczniemy w naszym przedszkolu w dniu 4 marca 2019r., zapraszając Dzieci do udziału w zajęciach edukacyjnych pt.: ,,Wolność i niepodległość języka,” podczas którychbędziemy ćwiczyć poprawną wymowę i estetyczną artykulację, stosując w dialogach zwroty grzecznościowe. Uświadomimy także Dzieciom jak ważna jest w państwie demokratycznym wolność słowa oraz prawo do kształtowania tożsamości osobistej i społecznej. Tydzień Kultury Języka urozmaici w dniu 4 marca projekcja ,,Bajek z kliszy, czyli ,,starych” bajek wyświetlanych z projektora, ukrytych na rolkach kliszy. Dla nas będzie to powrót do lat dzieciństwa a dla Dzieci nowa, wspaniała przygoda ucząca ich poszanowania dla przeszłości i zdobyczy cywilizacji. Propagując kulturę języka w różnych sytuacjach życiowych poznamy także alternatywne sposoby komunikowania się oraz czytania książek metodą Braill'a, z udziałem Przedstawicieli Fundacji ,,Szansa dla Niewidomych,” działającej na rzecz osób niewidomych i słabowidzących, upowszechniającej ideę integracji społecznej oraz prawa i potrzeby osób niepełnosprawnych. W dniu 5 marca 2019r. weźmiemy udział w warsztatach ,,Świat dźwięku i dotyku,” podczas których poznamy zasady codziennego funkcjonowania osób niewidomych. Wolontariusze Fundacji wyświetlą także Dzieciom bajkę, czytając opis do kolejnych slajdów z pomocą metody Braill’a. Upowszechniając ideę integracji społecznej oraz prawa, potrzeby i zasoby osób niepełnosprawnych, pamiętamy o przypadającym w dniu 3 marca Międzynarodowym Dniu Ochrony Ucha i Słuchu, organizując z tej okazji w dniu 6 marca 2019r. warsztaty edukacyjne pt.: ,,Bajki migowe” z udziałem Nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Słabosłyszących i Niesłyszących w Kielcach. Celem zajęć jest rozwijanie czytelnictwa, kultury języka oraz zapoznanie Dzieci ze znakami w języku migowym, na podstawie adaptacji wybranej bajki, dokonanej na język migowy przez naszych Gości. Zajęcia będą prowadzone przez Nauczycieli oraz Uczniów SOSW, którzy występując w roli lektora i tłumacza, z rekwizytami symbolizującymi poszczególne postaci, zaprezentują bajkę w języku migowym. Lektor demonstrując znakami migowymi treść bajki a tłumacz tłumacząc. Po każdym fragmencie bajki nastąpi przerwa w narracji, by zachęcić Dzieci do powtórzenia poznanych znaków migowych. Nasi Goście przeczytają także Dzieciomfragmenty książek z bogatej literatury dziecięcej. Mając na uwadze właściwy rozwój mowy u Dzieci, który zależny jest od prawidłowego rozwoju słuchu,
w dniu 6 marca 2019 r. w siedzibie przedszkola odbędą się przesiewowe badania słuchu
, które przeprowadzą Specjaliści surdologopedzi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kielcach, do skorzystania z których serdecznie zapraszamy naszych Podopiecznych. Warunkiem przystąpienia do badania jest pisemna zgoda Rodzica/ Prawnego Opiekuna Dziecka, wyrażona na formularzu dostępnym u Wychowawców. Warsztaty w ramach Tygodnia Kultury Języka zakończymy w dniu 7 marca 2019r. realizując zajęcia pt.: ,,ABC kultury żywego słowa,” przygotowane przez Nauczycieli logopedów zatrudnionych w naszej placówce. Podczas warsztatów Nauczyciele wyjaśnią Dzieciom „Co to znaczy pięknie mówić?”, zapoznają Ich z podstawowymi zasadami konwersacji, przećwiczą z Przedszkolakami oddychanie w spoczynku i w czasie mówienia a także przeprowadzą krótką „gimnastykę buzi i języka.” Atrakcją zajęć będzie recytacja ,,wierszyków łamiących języki,” rozwiązywanie zagadek z wykorzystaniem ciekawych rekwizytów, zabawy słowem polegające na dokańczaniu zdań i określaniu ich treści na zasadzie „prawda - fałsz” oraz scenki sytuacyjne z zastosowaniem zwrotów grzecznościowych. Ponadto w dniu 7 marca Dzieci z grup: Biedronek, Pszczółek, Muchomorków i Krasnali wezmą udział w warsztatach edukacyjnych w Drukarni Wydawnictwa JEDNOŚĆ przy ul. Krakowskiej. Podczas warsztatów Dzieci poznają proces powstawania książki od stworzenia rękopisu dzięki pomysłowości i twórczej pracy autora, wyboru okładki i szaty graficznej książki, poprzez żmudną pracę rysowników, grafików, drukarzy, zecerów, maszynistów i wydawcy, którzy są twórcami zewnętrznej i wewnętrznej strony książki, aż do złożenia materiałów, etap wydrukowania i drogi którą książka musi odbyć, aby pachnąca nowością znalazła się na półkach księgarskich i cieszyła się zainteresowaniem czytelników. Wyjazd Dzieci planowany jest o godz. 9:30 i 10:00. Warsztaty i zajęcia edukacyjne z zaproszonymi Gośćmi odbędą się o godz. 10:00. Serdecznie zapraszamy.

08 III 2018r.

,,Bukiet życzeń w barwach wiosny dla Małych Kobiet i Dorosłych”
to motto Uroczystości z okazji Dnia Kobiet w wykonaniu grupy Motylków

W dniu 8 marca 2019r złożymy z radością i uśmiechem życzenia Wszystkim Kobietom. Nadając nowy wymiar kultywowanym od wielu lat tradycjom, związanym z obchodami Dnia Kobiet, zachęcimy Dzieci do okazywania innym ludziom szacunku, sympatii, życzliwości, zrozumienia i tolerancji. Wzbogacimy wiedzę naszych Wychowanków na temat pracy Kobiet w różnych zawodach i wzmocnimy więzi społeczne wśród Dzieci. Nasze dzielne i wyjątkowe Maluszki z grupy ,,Motylków” zaprezentują Wszystkim Paniom, Koleżankom i Kolegom uroczy i zarazem humorystyczny program artystyczny z okazji Święta Kobiet, w którym nie zabraknie instrumentalnej interpretacji utworu J. Straussa, inscenizacji wierszy, tanecznych pląsów, miłych i dobrych słów, oraz barwnych, pachnących niespodzianek. My zaś życzymy Wszystkim Kobietom pogodnych dni, miłości, zdrowia i wytrwałości w dążeniu do celu, by w trudnej życiowej i zawodowej codzienności towarzyszyła Wam pasja, moc pomysłów i inspiracja. Wszystkiego co najlepsze dla Kobiet od Kobiet. Zapraszamy na godz. 10:00.

11 III 2019r.

Koncert Kameralny Filharmonii Świętokrzyskiej „Śpiewające Drzewo”

W dniu 11 marca 2019r. zapraszamy Dzieci do udziału w Koncercie Kameralnym pt.: „Śpiewające Drzewo” w wykonaniu Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Słuchając utworów muzycznych wykonanych na fortepianie i oboju spróbujemy odpowiedzieć na pytania: Czy instrumenty dęte brzmią tak samo? Czy wszystkie wykonane są z tego samego materiału? Czy w drzewie może zamieszkać muzyka i jak ją uwolnić ? Bez wątpienia będzie to kolejna wspaniała okazja do zgłębienia tajemnic świata dźwięków. Zapraszamy serdecznie Dzieci na godz. 9:30.

13 III 2019r. Podejmując współodpowiedzialność za stan środowiska naturalnego poprzez naukę dobrych zwyczajów służących ochronie przyrody,przystępujemy do Konkursu plastycznego ,,Dbamy o nasze miasto – walczymy ze smogiem,” którego organizatorem jest Urząd Miasta Kielce i Stowarzyszenie Biegacz Świętokrzyski. Konkurs odbędzie się pod Patronatem: Przewodniczącego Rady Miasta Kielce Pana Kamila Suchańskiego i Prezesa Stowarzyszenia Pana Jacka Wiatrowskiego.Celem przedsięwzięcia jest propagowanie dbałości o środowisko oraz edukacja najmłodszych Kielczan i Kielczanek w kwestii powstawania smogu, zagrożeń jakie może wywołać oraz walki z nim. Wykonując prace plastyczne związane tematycznie z dbałością o ,,czyste powietrze wokół nas,” wykażemy starania i troskę o zdrowie swoje i innych mieszkańców Kielc.

14 III 2019r.

Spotkanie z Panią Dietetyk z MKC oraz z Panią Pielęgniarką z podmiotu medycznego MarioMed.

W ramach profilaktyki i promocji zdrowia będziemy uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielkami różnych zawodów. W dniu 14 marca 2019r. zajęcia z Dziećmi przeprowadzi Pani Dietetyk z Miejskiej Kuchni Cateringowej zaś w dniu 15 marca 2019r spotkamy się z Panią Pielęgniarką, zatrudnioną przez Podmiot Medyczny MarioMed, świadczącą na terenie naszej placówki usługi medyczne w zakresie świadczeń gwarantowanych, dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej nad dziećmi w wieku przedszkolnym. Przełom zimy i wiosny to trudny czas dla naszego organizmu. Jesteśmy w tym okresie narażeni nie tylko na kaprysy aury ale też na natężenie zachorowań na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz na grypę. Podczas spotkań poznamy zasady zdrowego odżywania, znaczenie aktywności fizycznej dla naszego samopoczucia, sposoby zapobiegania chorobom, poruszymy tematy związane z rolą higieny osobistej w codziennym życiu każdego człowieka, dzięki czemu nauczymy się dbać o własne zdrowie. Pomogą nam w tym nasi Goście. Podczas zajęć z Panią Dietetyk poznamy nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, która uświadomi nam jak komponować swój jadłospis aby postępować z korzyścią dla zdrowia. Poznamy także 10 zwięzłych zasad stanowiących punkt wyjścia do planowania żywienia. Pani Pielęgniarka, podczas zajęć w punkcie pielęgniarskim naszego przedszkola opowie Dzieciom o swojej pracy, zapozna je z wyposażeniem gabinetu zabiegowego, przeprowadzi z Dziećmi warsztaty profilaktyczne i wręczy Im odznakę ,,Wzorowego Pacjenta.” Zajęcia uświadomią Dzieciom jak ważna jest w codziennym życiu właściwa dieta, aktywność fizyczna, profilaktyka i promocja zdrowia. Godz. 10:00.

21 III 2019r.

Pożegnanie Zimy - powitanie Wiosny. Spektakl Dzieci z grupy Krasnali
i Muchomorków pt.:
,,Wróżki Pani Wiosny”i Zielony Dzień w Przedszkolu                                    

W dniu 21 marca 2019r. wszystkie Przedszkolaki pożegnają wspaniałą choć srogą Panią Zimę i powitają z radością, niecierpliwie wyczekiwaną Wiosnę. Z tej okazji Dzieci z grupy ,,Muchomorków” i ,,Krasnali” zaprezentują inscenizację Baśni pt.: ,,Wróżki Pani Wiosny” z muzyką Edvarda Griega w tle. Podczas spektaklu poznamy przygody Misia, Wróbelka i Zajączka, którzy zaniepokojeni opóźniającym się nadejściem Wiosny podejrzewają, że ukryła Ją Zima, aby dłużej panować na świecie. Szukają więc sposobu by odnaleźć Wiosnę. Na szczęście przybędą im z pomocą zaspane Wróżki, które złotymi kluczami stopią śniegi i lody, obudzą kwiaty i drzewa aby ptaki mogły śpiewać, zazielenią trawę i zaangażują wszystkie żuczki i ważki by obudziły Ziemię. Wtedy Słonko zacznie świecić, by rozweselić smutne Dzieci. W tym dniu pożegnamy kolorowymi ,,maikami” śpiewem i piosenką symbol odchodzącej zimy, czyli wspólnie wykonaną Super Kosmiczną Pannę Marzannę. Nauczyciele przeprowadzą z Dziećmi ,,zielone zajęcia dydaktyczne” kształtujące badawczą postawę wobec otaczającego świata, uczącezasad poszanowania świata przyrody oraz wykonają ciekawe i oryginalne prace plastyczne, budzące wrażliwość na jego piękno. Podczas zielonych obchodów powitania wiosny jak zawsze przyświecać nam będzie bardzo ważny cel: pożegnanie Marzanny jako symbolu odchodzącej zimy, integrowanie Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych, kształtowanie wrażliwości na piękno świata przyrody i ochrona środowiska naturalnego. Ubrani na zielono wykonamy także pomysłowe, zdrowe wiosenne kanapki
i zielone sałatki. Życzymy Dzieciom wiele wiosennych wrażeń. Godz. 10:00.    

22 III 2019r.

Pokaz Mody Wiosennej ,,Z Boćkiem i Żabkami na Łące”

Śledząc nowinki modowe postanowiliśmy w tym roku uczcić nadejście Wiosny Pokazem Mody Wiosennej, uwzględniającej trendy obowiązujące w Świecie Mieszkańców Łąki. Zapraszamy do udziału w tym wspaniałym wydarzeniu wszystkie Dzieci. Pokaz odbędzie się w dniu 22 marca 2019r. o godzinie 10:00 w sali wielofunkcyjnej, która w tym dniu zamieni się w Salon Modowy ,,U Boćka i Żabki.” Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych zaprezentują na ,,wybiegu” przy wtórze radosnych utworów muzycznych wspaniałą Kolekcję Wiosenną, przygotowaną z udziałem Rodziców według własnych pomysłów, zaczerpniętych ze Świata Łąki, wykonaną z wszelkich dostępnych materiałów typu: tkaniny, folia, karton, piórka, bibuła czy wstążki. Mamy nadzieję zobaczyć na wybiegu pszczółki, bąki, biedronki, mrówki, chrabąszcze, żuczki, koniki polne, świetliki, motyle, ważki, skowronki, czajki, bociany, żabki, ślimaki, krety, zaskrońce i inne zwierzątka oraz kwiaty takie jak kaczeńce, krokusy czy stokrotki. Mile widziane są też kreacje ekologiczne. Liczymy na pomysłowość Dzieci i Rodziców, wspaniałą zabawę oraz moc niezapomnianych wrażeń. Serdecznie zapraszamy na Pokaz Mody Wiosennej.

05 IV 2019r.

Pszczółki

Muchomorki
 Krasnale

Wycieczka edukacyjna do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim na warsztaty popularnonaukowe i zwiedzanie wystawy.
Centrum Nauki Leonardo da Vinci jest oddziałem Regionalnego Centrum Naukowo - Technologicznego. To niezwykły punkt na mapie regionu świętokrzyskiego, przeznaczony do aktywnego i inspirującego wypoczynku, promujący nowoczesną komunikację naukową, wzbudzający ciekawość, zachęcający do samodzielnego myślenia, inspirujący do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, umożliwiający uczestnikom eksperymentów wcielić się w rolę badacza. Główną ideą działania Centrum jest wzbudzenie zainteresowania wśród zwiedzających naukami przyrodniczymi, poprzez aktywne i wzmacniające kreatywność działania edukacyjne, okraszone wyśmienitą zabawą. Patronem Centrum jest Leonardo da Vinci – włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca, geolog i rzeźbiarz. Podczas wycieczki Dzieci będą uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych pod zabawnym tytułem: „Gdy widzę słodycze to kwiczę - dobre bo słodkie.” Cukier to powszechnie lubiany związek chemiczny. Swoją sławę zyskał niewątpliwie dzięki temu, iż niesie za sobą słodkie odczucia smakowe, co w przyjemny sposób pobudza ludzkie podniebienia. Co jednak sprawia, iż spośród pięciu podstawowych smaków, najchętniej wybieramy właśnie słodycz? Na to oraz wiele innych pytań odpowiemy sobie w trakcie warsztatów. Uczestnicy zajęć dowiedzą się nie tylko, dlaczego słodycze smakują ludziom tak bardzo, ale również, w jakich produktach spożywczych jest spotykany cukier. Dodatkowo poznają, jaką główną rolę odgrywa on w organizmach żywych oraz jakie konsekwencje mogą wystąpić, gdy spożywamy go w nadmiarze. Ponadto Dzieci zgłębią tajniki produkcji, lubianych powszechnie żelowych misiów, a także pod okiem prowadzącego wykonają własne żelki. Wyjazd autokarem. Zwiedzanie wystawy i warsztaty w godz. 10:00 - 11:30.
08 IV 2019r.

W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia, zapraszamy do naszego przedszkola pracownika służby zdrowia.
Będziemy mieć okazję do ponownego poruszenia problemów związanych ze zdrowiem i dbaniem o nie. Celem zajęć jest:

- poznawanie znaczenia pracy lekarzy różnych specjalności,

- wzbudzanie szacunku dla ich pracy,

- kształtowanie u Dzieci zachowań prozdrowotnych,

- uświadomienie Dzieciom znaczenia profilaktyki zdrowotnej.

09 IV 2019r.

Motylki

Biedronki

Maluszki wyjeżdżają na spektakl Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, wystawiany w siedzibie Muzeum Laurensa Hammonda przy ul. Kościuszki 13. Zapraszamy Dzieci do obejrzenia sztuki Marty Guśniowskiej pt.: „Misiaczek” w reżyserii Anny Nowickiej z muzyką Filipa Sternala. Drogie Przedszkolaki. Od babki prababki, kiedy z drzewa spada pierwszy jesienny liść, każdy prawdziwy brunatny Miś ziewa. Kiedy spada liść piętnasty, każdy prawdziwy Miś głośno pochrapuje i śni baryłki pełne miodku. Taka nasza natura. Jest jednak pewien jeden-jedyny Misiaczek, który za nic w świecie nie może zasnąć. Dziadek i Babcia Misiaczka wypróbowali już wszelkie tradycyjne oraz alternatywne metody kołysania, lulania i utulania. Zaśpiewali mu już wszystkie misiowe kołysanki. Nic nie pomaga. Stąd prośba do Was Dzieci: przybywajcie jak najszybciej, może z Waszą pomocą uda się Babci i Dziadkowi uśpić Misiaczka? Przyda się każdy. Bez względu na wiek. Byleby się w końcu udało. Historia Misiaczka z piękną oprawą sceniczną autorstwa Emilii Łapko i muzycznymi kołysankami w wykonaniu Magdaleny Daniel, opowiedziana w prosty, ciepły i zabawny sposób przypadnie z pewnością do gustu naszym Przedszkolakom. Godz. 9:15.

11 IV 2019r.

Pszczółki

Muchomorki
 Krasnale

Starszaki wyjeżdżają na spektakl Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”
w Kielcach, wystawiany w siedzibie Muzeum Laurensa Hammonda przy ul. Kościuszki 13.
Zapraszamy Dzieci do obejrzenia sztukiautorstwaMagdaleny Mrozińskiej pt.: ,,Kapitan Porządek” w reżyserii Przemysława Żmiejko. Przedszkolaki śledząc przygody Kapitana przekonają się co ciekawego może opowiedzieć stara Lodówka, albo jeszcze starszy, czeski Telewizor? Co by było, gdyby na jego antenie wystąpił Kapitan Porządek, który tak naprawdę jest pojemnikiem na odpady? I wreszcie - jakie problemy trapią Matkę Ziemię i czy (tele)widzowie pomogą je rozwiązać? Sztuka „Kapitan Porządek” to zabawna i mądra historia, w której niezwykli bohaterowie zachęcają do najzwyklejszych, codziennych nawyków, które zmieniają świat na lepszy. I tak dowiemy się, dlaczego warto segregować śmieci, oszczędzać wodę przy myciu zębów, albo unikać foliowych reklamówek. A wszystko po to, aby przypomnieć, że działania na rzecz środowiska najlepiej zacząć od własnego podwórka. Bo troszcząc się
o otoczenie, troszczymy się o zdrowie swoje i innych. Spektakl zrealizowany przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, powstał we współpracy z Urzędem Miasta Kielce - Wydziałem Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem, pod patronatem Prezydenta Miasta Kielce, aby rozwijać świadomość ekologiczną wśród Najmłodszych. To teatralna zachęta do podjęcia współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego i dobrych zwyczajów, służących ochronie przyrody. Aby to pozytywne przesłanie mogło docierać jak najszerzej, przedstawienie prezentowane jest nie tylko na deskach „Kubusia”, ale też w kieleckich szkołach. Atrybutem spektaklu jest pomysłowa oprawa plastyczna autorstwa Joanny Biskup-Brykczyńskiej oraz muzyka skomponowana przez Filipa Sternala. Godz. 9:15.

16 IV 2019r.

Motylki

Biedronki

Wycieczka edukacyjna do oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach czyli Muzeum Dialogu Kultur, które wraz z biblioteką zajmuje pomieszczenia Kamienicy pod Trzema Herbami. To miejsce nowoczesne i interaktywne. To muzeum idei i pozytywnych relacji, w którym treści przekazywane są w sposób narracyjny gdzie zarówno dialog kultur, jak i kultura dialogu są niezwykle ważne. Pokazuje także przykłady pozytywnych relacji, wzajemnego oddziaływania na siebie kultur oraz ich pokojowego współistnienia. Buduje świadomość różnic, przybliża ideę solidarności i równości, pokazuje odmienność jako wartość. Podczas wycieczki Dzieci będą uczestniczyć w warsztatach edukacyjno - plastycznych, adresowanych dla dzieci w wieku przedszkolnym, które powstały z myślą o rozwijaniu świadomości tematyką ochrony praw autorskich. Zajęcia będą odbywać się na wystawie autorstwa Artura Ptaka ,,Od Alegorii do autorskiego znaku.” Prowadzący porozmawia z Przedszkolakami o tym czym jest znak, logo i czy Dzieci znają jakieś symbole z własnego otoczenia. Dowiedzą się także, że każde logo to unikalna i charakterystyczna forma graficzna, która opowiada jakąś historię a jego właściciel ma prawo do ochrony swojego znaku. Nasze Maluszki na zakończenie warsztatów wykonają swoje pamiątkowe logo w formie butonu, który własnoręcznie ozdobią. Wyjazd autokarem. Zwiedzanie muzeum i warsztaty w godz. 10:00 - 11:30.
16 IV 2019r.

,,Jajeczko i bryczka Wielkanocnego Króliczka” - warsztaty plastyczne dla Rodziców i Dzieci o tematyce świąteczno-wiosennej.

Zapisy do udziału w warsztatach będą prowadzić główni organizatorzy - Pani Ewa Prusek i Pani Agnieszka Gałęzowska. W aurze wiosennej atmosfery przygotujemy podczas warsztatów ozdoby na wielkanocny stół. Będą to pisanki ozdabiane bibułą i wielobarwnym ryżem, zajączki z kolorowego papieru technicznego wyklejane ornamentami z ozdobnych serwetek, jajko z gipsu malowane farbami i koszyczek wielkanocny wykonany według szablonu, ozdobiony przez Dzieci i Rodziców zgodnie z Ich artystyczną inwencją. W twórczej pracy wykorzystamy ciekawe środki plastyczne: barwne tekturki, styropian, patyczki, bibułę, serwetki, kolorowe piórka, wstążeczki, brokatowy papier o zróżnicowanej fakturze i ozdobnym deseniu. Będziemy malować, wycinać, kleić i cieszyć się z efektów naszej pracy z Dziećmi. Znajdźmy w sobie radość tworzenia J Godz. 15:30.

17-19 IV 2019r.

Święta Wielkanocne – cykl zajęć dydaktycznych mających na celu:

- przybliżanie Dzieciom tradycji związanych ze Świętami Wielkiej Nocy (palmy wielkanocne, pisanki, śmigus – dyngus),

- integrowanie Dzieci w grupie przedszkolnej podczas wykonywanych wspólnie prac plastycznych, w ramach przygotowań świątecznych.        

24 IV 2019r. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, Dzieci wezmą udział w warsztatach edukacyjnych przeprowadzonych
w naszym przedszkolu przez pracownika Nadleśnictwa
Kielcejednostki organizacyjnej Lasów Państwowych. Dzięki tej wizycie zdobędziemy wiedzę na temat bogactw przyrody ożywionej i nieożywionej pięknego regionu świętokrzyskiego. Celem warsztatów jest: popularyzacja ekologii oraz uświadamianie Dzieciom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu i postępującą urbanizacją, wdrażanie zasad poszanowania świata przyrody, włączanie się Dzieci do sprzątania najbliższego otoczenia i segregacja odpadów. Niewątpliwą atrakcją obchodów Dnia Ziemi będzie udział
Przedszkolaków w niezwykłych zajęciach edukacyjnych pt.: ,,Zabawy Małego Badacza,” przygotowanych przez Wychowawców. Będą to ciekawe i bezpieczne doświadczenia i eksperymenty ze świata fizyki, chemii i przyrody. Mamy nadzieję, że przeprowadzone ,,zabawy badawcze” rozbudzą w Dzieciach chęć poznawania i doświadczania nowych, ekscytujących zjawisk, stanowiących bogactwo otaczającego nas świata i uwrażliwią je na potrzebę ochrony środowiska naturalnego. Godz. 9:30
25 IV 2019r.

Kontynuując obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi będziemy uczestniczymy w Projekcie Edukacyjnym Ochrony Zasobów Kuli Ziemskiej z Kinem Sferycznym, który jest połączeniem rozrywki zinteresującą formą nauki i dydaktyki.Pokaz odbędzie się w specjalnej kopule o kształcie
kuli, dzięki której projekcja filmu pod kątem 360˚ daje wrażenie przestrzeni kosmicznej. Tym razem zapraszamy Dzieci do poznania tajemnic wszechświata i kosmosu.
Maluszki obejrzą ,,Kosmiczną Przygodę Cocomong’a” - czyli ciekawskiej i figlarnej małpki, która marzy o przeżyciu niezwykłej przygody. Cocomong interesuje się astronomią i podróżami
w przestrzeni kosmicznej, jednak do tej pory zna to zagadnienie tylko z książek i marzy o tym, żeby naprawdę podróżować w kosmosie. Pewnego razu, małpka poznaje Halley’a, kosmitę pochodzącego z Tytana - jednego z księżyców Saturna. Przemiły kosmita potrzebuje pomocy Cocomonga i jego przyjaciół, aby uratować swoich rodziców porwanych przez złego Króla Wirusów, który pragnie opanować wszechświat zdobywając wszystkie gwiezdne klejnoty. Podczas kosmicznej podróży z Cocomongiem i Haley’em Dzieci poznają planety i tajemnice kosmosu. Dowiedzą się, że w Układzie Słonecznym Tytan wędruje po orbicie dalej niż Mars i Jowisz i znajduje się bliżej Saturna. Czy nasi ratownicy będą w stanie pokonać całą drogę bezpiecznie? Czy zdobędą gwiezdne klejnoty by uratować wszechświat? Dowiemy się tego wyruszając z Cocomongiem w kosmiczną podróż.
Starszakom proponujemy film ,,Polaris - Tajemnica nocy polarnej.” Towarzysząc pingwinowi o imieniu James, podróżującemu od bieguna południowego, oraz Vladimirowi, uroczemu misiowi z bieguna północnego, którzy poznali się na Morzu Arktycznym, Dzieci dowiedzą się czym jest astronomia oraz poznają bieguny Ziemi. Wraz z bohaterami filmu odwiedzą miejsca ich zamieszkania gdzie obserwując gwiazdy, poszukają odpowiedzi na pytanie: dlaczego noc jest tak długa na obu biegunach Ziemi?
Razem z zaprzyjaźnionymi nowicjuszami astronomii spróbują rozwikłać tę tajemnicę poprzez obserwację i logikę. Pomoże im w tym determinacja Jamesa oraz genialna pomysłowość Vladimira. Dzięki przygodzie z nauką Przyjaciele zbudują obserwatorium i własny statek kosmiczny. Podczas podróży, która zaprowadzi ich aż na Marsa i Saturna, znajdą rozwiązanie zagadki i odkryją, że planety pozornie tak różne, mają jednocześnie wiele wspólnego. Pokaz oparty jest na programie edukacji przyrodniczej dla przedszkoli. Rozmiar kopuły kina sferycznego to 5 m średnicy i 3 m wysokości. Projekcja filmów przewidziana jest w godzinach 9:30 - 12:00.

06 V 2019r.

Święto Konstytucji 3 Maja i Dzień Flagi

Dzieci z grupy Biedronek zapraszają Kadrę Przedszkola, Rodziców, Koleżanki i Kolegów na uroczystą Akademię z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi. Podkreślając wagę naszych symboli narodowych: Flagi, Godła, Hymnu Polski, przeżyjemy wraz z Dziećmi lekcję patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Jako dumni obywatele naszego kraju zaśpiewamy razem z Dziećmi Hymn Polski: ,,Mazurek Dąbrowskiego,” wpisany w historię i tradycję naszej Ojczyzny. Uświadomimy Dzieciom powagę Święta Konstytucji, będącej zbiorem praw, gwarantujących praworządność i wolności obywatelskie. Zapraszamy na spotkanie z historią Polski, którą w piękny i patriotyczny sposób zaprezentują nam Biedronki pod opieką swoich Wychowawców. Zapraszamy Państwa na godz. 10:00.

07 V 2019r.

Świętujemy w Przedszkolu Dzień Strażaka  

Realizując zalecenia MEN w sprawie realizacji zadań dotyczących doradztwa zawodowego w ramach preorientacji zawodowej, a także promując ideę integracji społecznej, gościmy cyklicznie w naszym przedszkolu przedstawicieli różnych zawodów. Tym razem zaszczycą nas swoją obecnością odważni Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z oddziału Niewachlów - Kielce, a wśród nich Pan Marek Wrona, Tatuś naszej Koleżanki Marysi z grupy Biedronek. Święto Strażaków i Straży Pożarnej, chociaż oficjalnie ustanowione dopiero w 2002 r., od setek lat obchodzone jest w Polsce w dniu Św. Floriana, patrona tej grupy zawodowej,. Podczas spotkania nasi Goście ubrani w mundury koszarowe, zapoznają Dzieci z tajnikami trudnej, niebezpiecznej i niezwykle odpowiedzialnej pracy Strażaków. Zaprezentują nam także zabytkowy samochód strażacki, wyjaśniając w jaki sposób gaszono pożary w przeszłości i jak odbywa się akcja gaśnicza w czasach obecnych. Przebrani mundury bojowe, będące przedmiotem marzeń małych chłopców, przeprowadzą próbę ,,gaszenia pożaru” z wykorzystaniem hydronetki, czyli podręcznego, przenośnego sprzętu gaśniczego. Wykażą się przy tym nie lada zręcznością, kierując strumień wody na wyznaczony cel. Mając na uwadze propagowanie wiedzy i umiejętności w obszarze ratowania ludzkiego życia, zapoznają naszych Milusińskich z zasadami udzielania pierwszej pomocy i zaprezentują nam akcję ratowniczą, z wykorzystaniem fantomu. Zapraszamy Dzieci do udziału w tym ważnym wydarzeniu. Godz. 10:00.

09 V 2019r.

Zajęcia Integracyjne - ,,Dzień Europejczyka”

Promując wśród Dzieci ideę solidarności i równości społecznej Państw Unii Europejskiej, ich pokojowe współistnienie oraz wzajemne oddziaływanie na siebie ich kultur, postaramy się zbudować w świadomości Przedszkolaków akceptację dzielących nas różnic, prezentując odmienność społeczną i kulturową państw unijnych jako wartość. Podczas zajęć dydaktycznych realizowanych pod hasłem ,,Jestem Europejczykiem” Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych zapoznają się z położeniem geograficznym, nazwami stolic, najważniejszymi zabytkami, językiem, tradycjami, folklorem, kulinariami oraz charakterystycznymi ubiorami czterech Państw Unii Europejskiej: Polski, Francji, Włoch i Grecji. Świętując Dzień Europejczyka Dzieci przygotują krótkie programy artystyczne zawierające krótką charakterystykę danego kraju oraz wiersze, tańce i piosenki oddające jego odmienność kulturową, prezentując je w pięknych strojach, na tle pomysłowej i oryginalnej dekoracji. Zapraszamy Państwa na godz. 10:00.    

14 V 2019r.

Pszczółki

Muchomorki
 Krasnale

Motylki

Biedronki

Przygoda z kinem Helios. Seans w kinie dla Dziecka w wieku przedszkolnym topodróż do świata magii. Duży ekran, niezwykła atmosfera, specyficzny klimat sprawiają, że dziecięca wyobraźnia pracuje bardzo intensywnie. My ten potencjał wykorzystamy, łącząc przygodę i zabawę z realizacją celów dydaktyczno-wychowawczych. Kinowe warsztaty przed seansem pomogą Dzieciom w pełni świadomie obejrzeć film. Animator poprzez zabawę wprowadzi Dzieci w tematykę filmu, uwypukli wybrane zagadnienia w sposób absorbujący i rozwijający małego widza. Przygoda z kinem dla Starszaków to kontynuacja ekranizacji bestsellerowej w Norwegii książki autorstwa Tor Åge Bringsværd i Anne G. Holt. Tym razem świętując Międzynarodowy Dzień Teatru Starszaki obejrzą film produkcji norweskiej w reżyserii Arne Lindtner Ness pt.: "Kacper i Emma w Teatrze,” którego tematyka jest bliska naszym Milusińskim, ukazując przygody dwójki przedszkolaków przeplatane piosenkami i animowanymi fragmentami. To opowieść o wyprawie naszych bohaterów i dzieci z przedszkola do teatru. Przedstawienie tak bardzo im się podoba, że postanawiają zostać aktorami. Przedszkole do którego uczęszczają przyłącza się do akcji wsparcia sierocińca w Indiach. Kacper i Emma wpadają na pomysł aby wystawić sztukę teatralną, a zebrane pieniądze przeznaczyć na pomoc sierocińcowi. Zaczyna się kolejna przygoda pełna niespodziewanych zwrotów akcji i nieprzewidzianych trudności, ale dzielne przedszkolaki poradzą sobie w każdej sytuacji!. Przygoda z kinem dla Dzieci młodszych to udział w projekcji filmu polskiej produkcji, w reżysera Marcina Wasilewskiego pt.: ,,Basia,” pokazująca świat z perspektywy dziewczynki, która jak każde małe dziecko bywa niegrzeczna, ale nie sposób jej nie lubić. Korzysta z podpowiedzi wyobraźni, dzięki czemu przeżywa niezwykłe przygody, czasami nawet nie ruszając się ze swojego pokoju. Stara się samodzielnie rozwiązywać małe-wielkie problemy, jednak z mądrym wsparciem dorosłych. Wartości edukacyjne ukryte są w fabule, pod jej lekką i dowcipną formą, tak ważną w komediowym filmie animowanym. Kiedy książeczki o Basi trafiły do rąk Marcina Wasilewskiego, reżysera z gdańskiego studia animacji Grupa Smacznego, ten od razu zobaczył rezolutną dziewczynkę w roli bohaterki nowej animowanej serii. Pomysłowe, bezpretensjonalne i zabawne ilustracje Marianny Oklejak okazały się świetną inspiracją do projektów graficznych serii składającej się na wersję kinową: „Basia i upał
w zoo”, „Basia i Anielka”, „Basia i nowy braciszek”, „Basia i biwak”, „Basia i dziadkowie”. Spokojne i rytmiczne prowadzenie narracji ułatwia młodym widzom zrozumienie treści i stanowi doskonałą alternatywę do tempa wielu dzisiejszych filmów kierowanych do najmłodszych widzów. A temperament Basi sprawia, że film ma wartką akcję i wyraziste zwroty wydarzeń. A co najważniejsze: jest mądry i jednocześnie zabawny.
Seans o godz. 10:00.
15 V 2019r.

Rozwijając u Dzieci zainteresowanie matematyką, jesteśmy organizatorem Konkursu Matematycznego pod hasłem ,,Kangurek Przedszkolaka,” do udziału w którym zapraszamy naszych Kolegów z innych Przedszkoli. Zagadnienia konkursowe zostały opracowane na podstawie programu E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej - ,,Dziecięca matematyka.”

Konkurs odbędzie się pod patronatem Dyrekcji Muzeum Historii Kielc. Celem konkursu jest:

- współpraca ze środowiskiem lokalnym i innymi przedszkolami,

- rozwijanie u Dzieci zainteresowań matematycznych,

- doskonalenie umiejętności posługiwania się poznanymi pojęciami matematycznymi,

- rozwijanie procesu logicznego myślenia,

- kształtowanie dojrzałości emocjonalnej i umiejętności pokonywania trudności,

- wpajanie zasad koleżeńskiej rywalizacji,

- rozwijanie umiejętności pracy w zespole,

- wzmacnianie więzi emocjonalnej z rówieśnikami,

- zachęcanie Dzieci do aktywnego uczestniczenia w życiu przedszkola,

- budowanie poczucia własnej wartości,

- czerpanie radości ze wspólnej zabawy,

- kształtowanie obiektywizmu w ocenie własnych i cudzych osiągnięć.

17 V 2019r.

Spektakl Teatru Skrzat z Krakowa ,, Złote dukaty”

Każdy z nas z nostalgią wraca do czasów dzieciństwa i ze wzruszeniem wspomina bajki czytane na dobranoc. Aby nasze Przedszkolaki mogły cieszyć się w przyszłości wspaniałymi wspomnieniami, zapraszamy Je w dniu 17 maja 2019r. na spotkanie z aktorami Teatru Skrzat z Krakowa, którzy zaprezentują nam baśń sceniczną pod tytułem ,,Złote dukaty.” Oglądając spektakl przeniesiemy się w piękny, kolorowy świat bajek. Poznamy historię pięknej królewny Anabelli i kucharza Mikołaja, którzy aby być razem, zostali poddani wielu próbom. Na drodze do ich szczęścia stoi bowiem ojciec królewny, potężny Król, który nie jest zachwycony faktem, że jego córka darzy uczuciem ubogiego kuchcika. Mikołaj chcąc zdobyć zaufanie Króla postanawia udowodnić mu, że zasługuje na rękę Annabelli. Wykazując się męstwem i odwagą wyrusza do lasu na poszukiwanie złotych dukatów, które uczyniłyby go bogatym człowiekiem. Wszak Król darzy szacunkiem tylko ludzi zamożnych. W lesie czeka na niego wiele niebezpieczeństw oraz podstępna czarownica, która pragnie zdobyć dukaty i utrudnia dzielnemu Mikołajowi poszukiwania. Jednak Dobro, Miłość i Uczciwość zwyciężą. Mikołaj dzięki wytrwałości i odwadze pokona wszelkie trudności co sprawi, że Król oprócz dukatów doceni także męstwo kuchcika. Mikołaj i Anabella pobiorą się i będą żyli długo i szczęśliwie. Zapraszamy Dzieci na godz. 9:30.

21 V 2019r. M i K

22 V 2019r. P

23 V 2019r. M

24 V 2019r. B

„Dzień Mamy i Taty." Zapraszamy serdecznie Rodziców na Uroczystość z okazji tak ważnego Święta jakim jest w życiu każdego Dziecka Dzień Mamy i Dzień Taty, obchodzony w naszym przedszkolu bardzo uroczyście. Dzieci zaprezentują Państwu wspaniałe programy artystyczne ubarwiając je wierszami, piosenkami, życzeniami i upominkami z okazji Waszego Pięknego Święta. Rodzice to ostoja miłości, poczucia bezpieczeństwa i wszystkiego to co najdroższe w świecie Dziecka. Kochając, doceniają Jego sukcesy, pomagają pokonać trudności, przygotowują swój Skarb do życia w świecie dorosłych. Dziękując Im za miłość, oddanie i opiekę Dzieci zapraszają swoich Rodziców do przedszkola na Uroczystość której celem jest: udział członków rodzin Dzieci w życiu przedszkola, wzmacnianie więzi emocjonalnej z Rodzicami, współpraca ze środowiskiem lokalnym, sprawianie Bliskim radości osiągnięciami i efektami własnej pracy, przezwyciężanie tremy podczas indywidualnych występów, rozwijanie umiejętności recytatorskich, tanecznych i wokalnych. Życząc Państwu dużo zdrowia, wiary w dobroć ludzi i przychylność losu, niespożytych pokładów energii, sukcesów w życiu rodzinnym i zawodowym, uśmiechu i cierpliwości każdego dnia oraz miłości płynącej z wdzięcznych serduszek Dzieci zapraszamy Państwa na Uroczystość na godzinę 13:30.
29 V 2019r.

Pomarańczowy Dzień - Święto Marchewki ,,Przedszkolak łamie przepisy”    

Główną atrakcją Pomarańczowego Dnia będą niewątpliwie kulinarne zmagania w ,,łamaniu tradycyjnych przepisów potraw z marchewki.” Celem ,,Święta Marchewki” jest integracja Dzieci, umiejętność pracy
w zespole i dzielenia się zadaniami, radość z wspólnie osiągniętego celu oraz rozwijanie wyobraźni i pomysłowości w wymyślaniu nowych przepisów zdrowych ,,pomarańczowych” potraw. Każda grupa przygotuje ciekawe emblematy oraz modele warzyw i owoców, oczywiście w kolorze pomarańczowym. Dzieci w czasie zajęć będą rozmawiały o konieczności zdrowego odżywiania, opracują receptury smacznych potraw owocowo-warzywnych oraz zamienią się w kreatorów mody - wykonując pomysłowe stroje dla swoich ,,marchewkowych ludzików.” Po wspólnej zabawie przygotujemy w ramach ,,łamania przepisów” pyszne sałatki, owocowe szaszłyki lub zupy krem, które następnie spałaszujemy ze smakiem. Pomarańczowy Dzień ,,okrasimy” wspólnymi tańcami, zajęciami ruchowymi i tanecznym korowodem w ogrodzie przedszkolnym. Godz. 9:30.                                      

31 V 2019r.

Dzień Dziecka na sportowo - „Igrzyska Sportowe   Przedszkolaków"
z udziałem sportowców z regionu świętokrzyskiego.
 

W dniu 31 maja 2019 r. będziemy świętować w naszym przedszkolu
Dzień Dziecka w duchu sportowej rywalizacji. Z tej okazji w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym odwiedzą nas Instruktorzy Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego GEMIK, którzy przeprowadzą trening tenisa ziemnego oraz inne konkurencje sportowe. Celem imprezy jest propagowanie kultury fizycznej wśród Dzieci w wieku przedszkolnym, kształtowanie nawyku dbania o zdrowie poprzez aktywność fizyczną, kształtowanie woli i motywacji do uczestniczenia w zawodach oraz konkurencjach sportowych, rozwijanie i kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie i zasad rywalizacji fair play. Dzieci występujące w barwach sportowych swoich drużyn będą rywalizowały w konkurencjach zręcznościowych pod kierunkiem naszych Gości, dla których zaplanowaliśmy ciekawe wyzwania sportowe. Zabawa odbędzie się na świeżym powietrzu, w ogrodzie przedszkolnym. Uprawianie sportu daje Dzieciom mnóstwo radości, poczucie spełnienia i sprawny, zdrowy organizm. Uczy też wytrwałości w dążeniu do celu, pokonywania własnych słabości i wiary w siebie. To także świetna lekcja zdrowej rywalizacji i współpracy w zespole. Zapraszamy serdecznie Rodziców do kibicowania Dzieciom na godzinę 10:00

04 VI 2019r. Spektakl Teatru Skrzat z Krakowa ,, O Plastusiu co zabłądził w borze”
W oczekiwaniu na wakacyjne wędrówki warto pamiętać, że należy słuchać Rodziców i Opiekunów, przestrzegając ustalonych zasad bezpieczeństwa. Przygotują nas do tego przygody Plastusia – fikcyjnej postaci, znanej z twórczości Marii Kownackiej, bohatera książek ,,Plastusiowy pamiętnik” i ,,Przygody Plastusia” oraz serii filmów animowanych. Śledząc przebieg spektaklu będziemy towarzyszyć Plastusiowi, który błądząc po lesie poznał jego mieszkańców, a wśród nich Leśnego Zbója kierującego się nieuczciwymi zamiarami. Salwując się ucieczką oraz szukając drogi do domu, smutny i zmęczony ludzik z plasteliny spotyka Muchomora Kropka. Nasi bohaterowie budzą napotkanego Krasnalka Śpiocha i razem wędrują przez las, zbierając poziomki na urodziny lalki Kasi i ucząc się wraz z małymi Widzami życzeń urodzinowych:„Kasiu nasza miła, w dniu Twoich urodzin, uśmiechu na twarzy życzymy Ci co dzień.”W dalszej wędrówceprzez las Plastuś, Kropek i Śpioch spotykają przebiegłego Kruka, który próbuje podstępem wyłudzić od nich smakowite poziomki. Przestrzegając zasad bezpieczeństwa nasi bohaterowie unikają kłopotów, dzięki czemu ich przygoda kończy się szczęśliwie. Zostają zaproszeni na bal u lalek, wręczają Kasi pyszne poziomki i składają jej serdeczne życzenia. Podczas spektaklu Dzieci uczą się jakich zasad należy przestrzegać w lesie I jakich grzybów unikać w czasie grzybobrania. Atutem scenicznych przygód Plastusia jest pouczająca puenta, barwna scenografia, zabawne dialogi, wartka akcja i ciekawe piosenki o zaletach lasu i życiu jego mieszkańców. Zapraszamy Dzieci na godz. 12:30.
07 VI 2019r.

Wszystkie Przedszkolaki wraz ze swoimi Rodzicami i Personelem przedszkola spotkają się na Pikniku Rodzinnym „Mama, Tata i Ja”               z okazji Dnia Dziecka, Dnia Mamy i Dnia Ojca.

Jest to okazja do wspólnych zabaw, tańców, śpiewu, pikniku na trawie oraz udziału w konkursach i zawodach sportowych w gronie rodzinnym, zorganizowanych przy współudziale zaprzyjaźnionych z nami animatorów z Agencji Artystycznej Mat-Art. Impreza ma na celu:

- integrowanie Dzieci z poszczególnych grup wiekowych,

- wzmacnianie więzi emocjonalnej między Dziećmi i Dorosłymi,

- budowanie poczucia bezpieczeństwa i miłej atmosfery,
- zachęcanie Dzieci i Rodziców do aktywnego uczestniczenia
w proponowanych zabawach oraz konkursach,
- stworzenie okazji do wspólnego spędzania czasu Rodziców i Dzieci na terenie przedszkola.

W bieżącym roku szkolnym podczas Festynu czaka na Dzieci i Opiekunów nie lada niespodzianka. Aby ją poznać zapraszamy Rodziców do wspólnej zabawy z Dziećmi. Godz. 9:30 – 12:00

10 VI 2019r

Koncert Kameralny Filharmonii Świętokrzyskiej „Wakacje z piosenką”

W dniu 10 czerwca 2019r. zapraszamy Dzieci do udziału w Koncercie Kameralnym pt.: „Wakacje z piosenką,” w wykonaniu Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Oczekując z niecierpliwością na nadejście lata oraz słuchając śpiewu wokalistów i utworów muzycznych wykonanych na gitarze i perkusji, przekonamy się czy jesteśmy gotowi na letnie przygody. Spakujemy do plecaka radosną muzykę, która na pewno przyda się w naszych wakacyjnych wędrówkach. Podczas ostatniego w tym roku szkolnym koncertu kameralnego, zakończymy cykl spotkań z muzyką ,,nie tylko poważną J” Zapraszamy serdecznie Dzieci na godz. 10:30.

11 VI 2019r.

Motylki

Biedronki

Pszczółki

Muchomorki
 Krasnale

Huraaa!!! Nasze Przedszkolaki wyjeżdżają na całodniową wycieczkę edukacyjną do gospodarstwa agroturystycznego ,,Leśne Zacisze,” położonego w Gminie Morawica w odległości 20 km od Kielc.

ZOO Leśne Zacisze mieści się na malowniczo położonym terenie otoczonym lasem, w miejscowości Lisów, przy ulicy o brzmiącej nazwie Wygwizdów 6. Konie, kozy, kurki liliputki to jedne z pierwszych zwierząt, jakie zagościły w 2002r w progach gospodarstwa. Właściciele zagrody, pasjonaci i miłośnicy zwierząt każdego roku powiększali zasoby ZOO o nowe gatunki ssaków, ptaków i gadów. Powstawały sukcesywnie nowe zagrody, woliery, alejki. Sadzone były drzewa i krzewy, które dzisiaj stanowią azyl dla mieszkających w Lisowie zwierząt. Gospodarze uzyskali w 2016 roku Status Ogrodu Zoologicznego. Obecnie posiadają około 90 gatunków zwierząt pochodzących z 6 kontynentów. Obszar jakim dysponują to 23 h, w tym 
10 h obejmuje ZOO i cały czas powiększa swoją objętość. Posiadają
także w ofercie plac zabaw dla Dzieci i stanowiska grillowe, z których można bezpłatnie korzystać.
Podczas wycieczki Dzieci odwiedzą zagrodę ptaków, wśród których będą mogły podziwiać: strusie, pawie, bażanty, papugi, żurawie, gęsi i kaczki, pochodzące z różnych stron świata.   Poznają także wiele gatunków ssaków domowych i egzotycznych, a wśród nich: antylopy, daniele, wielbłądy, kucyki szetlandzkie, alpaki, zebry, lamy, kangury, surykatki, kozy, bydło domowe, bydło szkockie, osiołki, konie, muflony, szopy, serwale, skunksy, jeżozwierze, pekari, lemury, koczkodany, lwy afrykańskie, bawoły indyjskie, dziki euroazjatyckie oraz owce. Odwiedzą również królestwo gadów, a wśród nich poznają warunki życia żółwia czerwonolicego i żółwia stepowego. Niebywałą atrakcją dla Dzieci będzie wizyta w przedszkolnym ZOO, gdzie powitają małe lwiątka, które przyszły na świat w Lisowie. Po emocjonujących odwiedzinach w zagrodach zwierząt, Przedszkolaki posilą się kiełbaskami z grilla i drugim śniadankiem przygotowanym przez MKC w ramach suchego prowiantu. Ale to nie koniec atrakcji. Na Dzieci czeka wspaniały plac zabaw ukryty w Leśnym Zaciszu, którego atrakcją są: hamaki zawieszone wśród drzew i ,,domki na kurzej stopce,” gdzie będzie można odpocząć po dniu pełnym wrażeń, oraz zjeżdżalnie i suchy basen z kulkami, huśtawki, przeplotnie, trampoliny i mini park linowy - gdzie Przedszkolaki sprawdzą swoje umiejętności motoryczne. To będzie wycieczka niespodzianek, odpoczynku, wspaniałej nauki i zabawy. Pobyt w gospodarstwie w Lisowie przewidujemy w godzinach od 9:30 do 14:00.

13 VI 2019r. gr. I

14 VI 2019r. gr. II

17 VI 2019r. gr. III

18 VI 2019r. gr. IV, IV a

„Zakończenie roku szkolnego – powitanie lata i wakacji”

Zapraszamy Rodziców i Opiekunów na cykl Uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/2019, podczas których Dzieci zaprezentują
Państwu swoje umiejętności w oryginalnych programach artystycznych z serii ,,Kalejdoskop wydarzeń z życia Przedszkolaka.” Przypomną, co działo się w tym roku szkolnym w naszym Przedszkolu i czego razem się nauczyły. Będą piosenki, wierszyki oraz pląsy. Podczas uroczystości pożegnamy
Dzieci rozpoczynające naukę w pierwszej klasie i w klasach zerowych
szkoły podstawowej. Wręczymy Dzieciom dyplomy, nagrody i upominki ufundowane przez Radę Rodziców, życząc Im bezpiecznego, wakacyjnego wypoczynku. Złożymy także serdeczne podziękowania Rodzicom i Opiekunom za owocną współpracę oraz wspieranie inicjatyw i działań podejmowanych dla rozwoju naszego przedszkola. Uroczystość ma na celu: wdrażanie do poszanowania tradycji przedszkola, prezentację umiejętności artystycznych przed zaproszonymi Gośćmi, doskonalenie poprawnej wymowy, dykcji i estetycznej artykulacji, wyrabianie pamięci, odwagi i śmiałości u Dzieci, kształtowanie postaw patriotycznych, pogłębianie współpracy między przedszkolem i Rodzicami.

24-27 VI 2019r Tydzień uśmiechu w przedszkolu – Zajęcia Adaptacyjne z licznymi atrakcjami dla nowo przyjętych Dzieci z udziałem Rodziców.
CYKLICZNIE: W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym będziemy odwiedzać Pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kielcach, naszych kochanych Sąsiadów. Przyniesiemy Im wiosenne kwiaty i zaprezentujemy spektakl z okazji ,,Pierwszego do dnia wiosny” oraz ,,Dnia kobiet” - aby dzielili z nami radość zabawy i aby czuli, że są ważni i potrzebni – tak jak w rodzinie.

 
HARMONOGRAM
UROCZYSTOŚCI I WYDARZEŃ
na rok szkolny 2018/2019 - I semestr


Data

Nazwa i opis wydarzenia, imprezy, akcji, programu

17-23 IX 2018r.

Witamy astronomiczną jesień – cykl zajęć dydaktycznych mających na celu:

- kształtowanie wrażliwości na piękno świata przyrody,
- przygotowanie wraz z Dziećmi kącika jesiennego w salach,
- obserwacja przyrody i zjawisk pogodowych podczas spaceru w bezpośrednim kontakcie z naturą.

20 IX 2018 r.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

W dniu 20 września 2018r będziemy świętować w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Historia tego wyjątkowego wydarzenia zaczęła się w 2009 r. Jego pomysłodawczynią jest Anna Nogacka, dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 39 w Łodzi. Święto Przedszkolaków po raz pierwszy odbyło się 20 września 2010 roku w łódzkim Parku na Janowie. Przedszkolaki z opiekunami oraz ówczesnymi władzami miasta, zasadziły młode dęby, które stały się symbolem wydarzenia. Święto to zostało oficjalnie ustanowione uchwałą sejmu z dnia 13 września 2013r. Wśród głównych założeń Dnia Przedszkolaka pomysłodawcy i organizatorzy wyróżniają: promocję nowoczesnego wychowania na etapie przedszkolnym, promocję dumy z bycia przedszkolakiem, integrację przedszkoli z całej Polski oraz promocję radości wśród dzieci. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ma swój hymn. Słowa napisali Danuta Błażejczyk i Mariusz Urbaniak, zaś muzykę skomponował Robert Obcowski. W tym roku Dzień Przedszkolaka odbywać się będzie w naszym przedszkolu pod hasłem: Przedszkolaki święto mają, kulturalnie czas spędzają. Celem Imprezy jest: promowanie szeroko rozumianej idei integracji społecznej, kształtowanie umiejętności nawiązywania przez Dzieci serdecznego kontaktu z Rówieśnikami podczas wspólnej zabawy, utrwalenie zasad dobrego wychowania i poszanowania potrzeb drugiego człowieka oraz budowanie atmosfery radości, zaufania, otwartości i poczucia bezpieczeństwa. Na Dzieci czeka wiele niespodzianek i atrakcji przygotowanych przez Nauczycieli. Nie zabraknie też okazji do zabaw sportowych i twórczej pracy Dzieci. Jej efekty zaprezentujemy Rodzicom po zajęciach. Co prawda nie zasadzimy dębów, ale za to wyczarujemy Kodeks Przedszkolaka i emblematy grup, będące symbolem poczucia przynależności do naszych małych społeczności. Będziemy tańczyć i uczyć się hymnu ,,Dzień Przedszkolaka.” Życzymy Dzieciom by Ich Święto było wyjątkowym czasem, pełnym radości i uśmiechu. By każdy dzień spędzony w przedszkolu stawał się wielką, niezapomniana przygodą. By w przedszkolu, spełniały się Dziecięce marzenia.

19-25 IX 2018r.

Akcja Sprzątanie Świata pod hasłem „25 lat dla Ziemi i dla Ludzi”

W dniach od 19 do 25 września 2018r. już po raz kolejny nasze przedszkole przystąpi do Akcji "Sprzątanie Świata – Polska,” która obejmuje porządkowanie najbliższej okolicy w ramach polskiej edycji międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska ,,Clean up the World.” Jego celem jest promowanie idei dbania o przyrodę, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Do Polski „Sprzątanie Świata” wprowadziła w 1994 roku założycielka Fundacji Nasza Ziemia - Mira Stanisławska-Meysztowicz. Od tej pory kampania organizowana jest nieprzerwanie co roku, zawsze w trzecim tygodniu września, stając się jedną z najstarszych i największych kampanii z zakresu edukacji ekologicznej w naszym kraju. Tegoroczna akcja będzie przebiegała pod hasłem „Akcja- segregacja! 2 razy więcej, 2 razy czyściej.” Celem bieżącej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Zapraszamy serdecznie Rodziców i Opiekunów do podjęcia osobistego wyzwania w dbaniu o środowisko. Mamy nadzieję, że dzięki takim przedsięwzięciom Przedszkolaki będą świadomie i odpowiedzialnie chroniły nasze środowisko i dbały o nie.

27 IX 2018r.

Spektakl Teatru Kanon z Krakowa ,,Jesienne opowieści”

Zapraszamy Dzieci do udziału w spotkaniu z aktorami Teatru Kanon z Krakowa, którzy zaprezentują Dzieciom spektakl nawiązujący tematycznie do zmian zachodzących w przyrodzie pt.: ,,Jesienne opowieści.” Bohaterowie bajki: wiewiórka Basia i niedźwiadek Maciuś muszą uporać się z problemami praw natury i własnego przetrwania. Poza żywotnymi czynnościami, pojawiają się w życiu zwierzątek zabarwione humorem sytuacje, kreujące oceny ekologiczne. W związku z trwającą porą roku umiejscowione są zjawiska, które mają wpływ na bohaterów bajki, a którymi interaktywnie sterują Dzieci jako widzowie i fabuła opowieści np.: jesienne gromadzenie zapasów, szykowanie schronienia na zimę, zmiana futerka czy podróż do ciepłych krajów. Kontakt z żywym słowem wpływa bardzo pozytywnie na rozwój emocjonalny i społeczny Dzieci. Spektakl odbędzie się o godzinie 11.30.

28 IX 2018r.

"Dziś w Przedszkolu Wielka Draka, Świętujemy Dzień Chłopaka"

Pod tak uroczym i humorystycznym hasłem w dniu 28 września 2018 r. o godzinie 10:00 odbędzie się w naszym przedszkolu Uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Dzieci z grupy Pszczółek zaprezentują nam wspaniały występ artystyczny i złożą życzenia wszystkim Chłopcom. Mali Dżentelmeni otrzymają pomysłowe, kolorowe upominki. Nie zabraknie także słodkiego poczęstunku dla wszystkich Przedszkolaków. Głównym celem uroczystości jest okazywanie życzliwości i szacunku swoim Kolegom, integracja Dzieci, rozwijanie poczucia przynależności do społeczności przedszkolnej, stwarzanie okazji do wyrażania pozytywnych emocji, budowanie atmosfery życzliwości oraz czerpanie radości ze wspólnej zabawy i pobytu w Przedszkolu. Życzymy Dzieciom wspaniałych wrażeń i wiele radości.

02 X 2018r.

Spektakl Dzieci z grupy Biedronek „Barwy Jesieni” i Święto Dyni w Przedszkolu

W dniu 2 października 2018r. wszystkie Przedszkolaki powitają z radością piękną, Złotą Jesień. Z tej okazji Dzieci z grupy ,,Biedronek” zaprezentują nam program artystyczny ,,Barwy Jesieni,” w którym oprócz tytułowej Bohaterki i jej pomocnic Wróżek, malujących Świat złotem, brązem i czerwienią, wystąpi także psotny Wiatr oraz Wiewiórki, Jeże i Zajączki - gromadzące pracowicie zapasy na zimę. Towarzyszyć im będą Dzieci, które przyozdobią ,,kąciki przyrody” darami Jesieni: kolorowymi listkami, jarzębiną, kasztanami, żołędziami, jabłuszkami i gruszkami. Nadejście Jesieni uczcimy Świętem Dyni. Poznamy jej walory smakowe i odżywcze. Będziemy degustować sok, przetwory i pestki dyni. Ubrani w kolory jesieni na złoto, brązowo pomarańczowo i czerwono wyczarujemy z dyni lampiony i pomysłowe jesienne ,,ludki.” Nauczyciele przeprowadzą z Dziećmi ,,jesienne zajęcia dydaktyczne,” kształtujące umiejętność dbania o własne zdrowie,uczącezasad poszanowania świata przyrody oraz wykonają ciekawe i oryginalne prace plastyczne, budzące wrażliwość na jego piękno. Jak zawsze przyświecać nam będzie bardzo ważny cel: integrowanie Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych, rozwijanie postawy badawczej wobec otaczającego świata, oraz ochrona środowiska naturalnego. Życzymy Dzieciom wspaniałych, jesiennych wrażeń.

8 X 2018r.

Spotkanie z Funkcjonariuszami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach


W trosce o bezpieczeństwo Dzieci, realizując zadania zawarte w Programie Wychowawczym i Programie Profilaktycznym, będziemy uczestniczyć  w zajęciach przeprowadzonych w przedszkolu przez Funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, którzy przybliżą Dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się na drodze. Oddalenie naszej placówki od ruchliwych ulic centrum Kielc, nie stwarza Nauczycielom zbyt wielu okazji do organizowania w praktyce udziału naszych Podopiecznych w ruchu drogowym, jak również wykształcenia u Dzieci właściwych nawyków dotyczących przestrzegania przepisów i umiejętnej oceny stanu zagrożenia życia. Podczas warsztatów edukacyjnych, zrealizowanych w ,,Miasteczku Ruchu drogowego” przez Pana Sierżanta Bartłomieja Nogę i Aspiranta Pana Mariusza Bednarskiego, będziemy uczyć się zasad kierowania ruchem drogowym. Weźmiemy także udział w konkursie „Jestem bezpieczny na drodze,” podczas którego wykorzystamy wiedzę ze znajomości zasad ruchu drogowego zdobytą w przedszkolu. Spotkanie odbędzie się w dniu 8 października 2018r o godzinie 10:00 - w budynku przedszkola lub przy sprzyjającej aurze - na placu przedszkolnym. Serdecznie zapraszamy.

12 X 2018r.

Światowy Dzień Przyjaciół Zwierząt

W dniu 12 października 2018r będziemy obchodzić w naszym przedszkolu Dzień Przyjaciół Zwierząt. W wielu domach, członkami rodzin są ukochane zwierzaki: psy, kotki, ptaki ozdobne, rybki i inni przedstawiciele wielu gatunków. Każde stworzenie potrzebuje w życiu poczucia bezpieczeństwa, miłości, przyjaźni i radości. W trosce o los zwierząt, pragniemy znaleźć się w gronie ludzi, którym leży na sercu ich dobro. Do działań na rzecz ochrony praw zwierząt zainspirował nas obchodzony w dniu 4 października Światowy Dzień Zwierząt, który został ustanowiony w 1931 roku, podczas konwencji ekologicznej we Florencji. Po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce w 1993 roku. Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, warunki bytowe w schroniskach oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zachęca do ich adoptowania, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi. Bezdomne psiaki i kotki czekają tam na nas. Możemy poświęcić im swój czas. Dla nas to trzy godziny w ciągu dnia, dla nich Wielka Sprawa, na którą czekają tygodniami. Każdy może zaopiekować się czworonogami czekającymi w schronisku na swoją szansę. Przytulić, pogłaskać, wyprowadzić na spacer, dać parówkę i okazać zainteresowanie jego losem. Wystarczy serce i otwarta głowa. W Dniu Przyjaciół Zwierząt postaramy się przybliżyć Dzieciom sprawy bytowe zwierząt, ich zwyczaje, role jakie pełnią w życiu człowieka i przede wszystkim jakie mają prawa. Dlatego w tym ważnym dniu powitamy w przedszkolu specjalnych Gości. Będą to wspaniałe Zwierzaki: kochany kucyk o imieniu Traszka, który przybędzie do nas pod opieką Pani Anny Detki, mamy naszych Przedszkolaków: Fabiana, Alessandra i Flavia oraz szkolony owczarek niemiecki, pies w czynnej służbie Straży Miejskiej, który odwiedzi nas pod opieką starszego inspektora Pana Marcina Moszczyńskiego. Zwieńczeniem zajęć i niewątpliwą atrakcją dla Dzieci będzie możliwość odbycia bezpiecznej przejażdżki na Traszce - bardzo przyjaznym wierzchowcu - pod opieką instruktora jazdy konnej oraz pokaz umiejętności i podanie łapy przez wspaniałego owczarka Straży Miejskiej. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami będzie dla Dzieci niezapomnianym przeżyciem i okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami.

15 X 2018r.

Dzień Edukacji Narodowej

Pamiętając o potędze nauki i jej znaczeniu w rozwoju ludzkości, uczymy naszych Wychowanków miłości do wiedzy i poszanowania osiągnięć naukowych. W ten piękny sposób pragniemy uczcić Święto Edukacji Narodowej. Każdego dnia Nauczyciele i Pracownicy Niepedagogiczni uczestniczą z Dziećmi w lekcji szacunku do drugiego człowieka i wytworów jego pracy. Ucząc i wychowując, uświadamiamy Dzieciom rolę edukacji w życiu człowieka. W dniu 15 października 2018 roku z okazji Święta Edukacji Narodowej odbędzie się w naszym przedszkolu o godzinie 10:00 uroczysta Akademia przygotowana przez Dzieci z grupy Biedronek, w której wezmą udział Nauczyciele, Personel Niepedagogiczny i wszystkie Przedszkolaki. Zapraszamy serdecznie Rodziców aby dzielili z nami radość z sukcesów i osiągnięć Dzieci.

16 X 2018r.

Koncert Kameralny Filharmonii Świętokrzyskiej „Jesienne koraliki”

Wznawiając nasz doroczny cykl spotkań z muzyką - nie tylko ,,poważną,” zapraszamy Dzieci do udziału w Koncercie Kameralnym „Jesienne koraliki” w wykonaniu Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Październikowa aura i zmiany w przyrodzie są tak dynamiczne jak muzyka. Spacerując po parku słyszymy trzask gałązek pod stopami, szelest opadających liści i odgłosy ptaków. Dotychczas, podczas naszych muzycznych spotkań poznawaliśmy i porównywaliśmy niektóre formy i gatunki muzyczne. Tym razem sprawdzimy, czy dźwięki mogą być podobne do kolorowych jesiennych liści i korali jarzębiny. W tych cudownych podróżach w świecie dźwięków towarzyszyły nam zawsze instrumenty muzyczne: fortepian, skrzypce, flet, klarnet, gitara, wiolonczela, perkusja oraz dudy. Podczas pierwszego w tym roku szkolnym spotkania z muzyką, towarzyszyć nam będą: fortepian i instrumenty perkusyjne. Razem z naszymi Gośćmi pozbieramy muzyczne jesienne koraliki o godzinie 12:30.

23 X 2018r. - B

24 X 2018r. - P

25 X 2018r. - M i K

26 X 2018r. - M

Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka i Starszaka

Drodzy Rodzice i Opiekunowie. Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do Przedszkola Samorządowego nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Kielcach na uroczystość ,,Pasowania na Przedszkolaka” i ,,Pasowania na Starszaka.” Dzień ślubowania i składania przysięgi jest wielkim wydarzeniem w życiu każdego Dziecka. Celem tej wyjątkowej uroczystości jest: prezentacja umiejętności i osiągnięć zdobytych przez Dzieci, kształtowanie postaw patriotycznych, wdrażanie do poszanowania tradycji, rozbudzanie rozumienia słów przysięgi oraz znaczenia praw i obowiązków Przedszkolaka, promowanie idei integracji społecznej oraz nawiązanie współpracy między Przedszkolem a Rodzicami. Dzieci uczęszczające do naszego przedszkola od września bieżącego roku, złożą uroczystą przysięgę w obecności zaproszonych Gości. Podczas uroczystości Pasowania na Przedszkolaka, towarzyszyć Im będą Koleżanki i Koledzy z grupy, którzy zaprezentują Gościom program artystyczny i odnowią akt ślubowania. Natomiast Dzieci z najstarszej grupy, złożą uroczyste przyrzeczenie i wezmą udział w uroczystości Pasowania na Starszaka. Tak ważne dla nas i dla Dzieci wydarzenia odbędą się w dniach od 23 do 26 października 2018r o godz. 13:30. Dyrektor Przedszkola zaprasza Państwa serdecznie do udziału w uroczystościach w podanych wyżej terminach. Pragniemy, aby w tych jakże ważnych dla nas i dla Dzieci dniach towarzyszyli nam Rodzice i Opiekunowie. Aby dzielili z nami radość i dumę z osiągnięć naszych dzielnych, wspaniałych i kochanych Przedszkolaków.

31 X 2018r.

Spektakl Teatru Skrzat z Krakowa ,,Cztery mile za piec”

Każdy z nas z nostalgią wraca do czasów dzieciństwa i ze wzruszeniem wspomina bajki czytane na dobranoc. Aby nasze Przedszkolaki mogły cieszyć się w przyszłości wspaniałymi wspomnieniami, zapraszamy Je w dniu 31 października 2018r. na spotkanie z aktorami Teatru Skrzat z Krakowa, którzy zaprezentują nam spektakl pod tytułem ,,Cztery mile za piec,” zrealizowany na podstawie sztuki teatralnej dla Dzieci autorstwa polskiej pisarki Marii Kownackiej, który ukazał się w druku po raz pierwszy w 1937 roku. Motywem przewodnim spektaklu jest wesoła opowieść o Zosi, która w poszukiwaniu swojej zagubionej laleczki Petroneli wyrusza w podróż do Baśniowej Krainy. Po drodze spotyka wiele postaci, które pomagają jej znaleźć właściwą drogę. W scenach luźno powiązanych tematem przewodnim, autorka wykorzystała znane pogwarki, gry, zabawy i piosenki, dzięki czemu Dzieci wcielając się w role gąsek oraz „jaworowych ludzików,” stają się aktywnymi uczestnikami przygód Zosi, wspierając ją dzielnie w pokonywaniu trudności, które napotyka w swoich poszukiwaniach. Spektakl odbędzie się o godzinie 12.30. Życzymy naszym Przedszkolakom wspaniałych wrażeń, bo w bajkach a zwłaszcza w teatrze, wszystko jest możliwe.

31 X – 6 XI 2018r.

Pamiętamy o Tych, którzy odeszli…

Święto Zmarłych i Dzień Zaduszny to szczególny czas w roku. Towarzyszy nam w tych dniach jesienna aura, świadomość przemijania, zapalone znicze, kwiaty złożone na grobach oraz cisza i zaduma nad mogiłami Tych, którzy od nas odeszli. Wspominając Bliskich uczcimy także pamięć o żołnierzach Wojska Polskiego, walczących niegdyś o wyzwolenie naszej Ojczyzny. W ostatnich dniach października i na początku listopada Dzieci Wraz z Nauczycielami odwiedzą Cmentarz Stary, aby zapalić znicze przy mogiłach żołnierzy. Zostaną tam odczytane nazwiska umieszczone na tablicach nagrobkowych. Chwilą ciszy oraz modlitwą oddamy hołd  Bohaterom walczącym o wolność Polski.
W tym szczególnym miejscu pamięci narodowej będzie nam towarzyszył nastrój refleksji i zadumy. To ważna i niełatwa lekcja patriotyzmu dla naszych Przedszkolaków.

09 XI 2018r.

100 lat Niepodległości Polski

Z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w dniu
9 listopada 2018r. odbędzie się w naszym przedszkolu Uroczysta Akademia, przygotowana przez Dzieci z grupy Muchomorków i Krasnali. Przeżywając wraz
z Dziećmi lekcję patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, pragniemy w ten piękny sposób uczcić Święto Niepodległej Polski. Jako dumni obywatele naszego kraju, Dzieci poznały polskie symbole narodowe oraz Hymn Polski - pieśń Józefa Wybickiego ,,Mazurek Dąbrowskiego,” który wpisuje się w naszą narodową tradycję i historię. Dzieci z dumą zaprezentują wiersze patriotyczne ,,Katechizm Polaka” i ,,Skarby Polski,” wzruszającą pieśń ,,Niepodległość,” której słowa odzwierciedlają wagę tego wyjątkowego Święta wszystkich Polaków oraz
jedną z polskich pieśni wojskowych ,,Dziś idę walczyć mamo.” Uroczystym akcentem Akademii, w której wezmą udział Przedszkolaki i zaproszeni Goście, będzie niewątpliwie wspólne wykonanie Hymnu Polski, prezentacja ,,Poloneza”- polskiego tańca narodowego oraz układ choreograficzny z biało- czerwonymi kwiatami, do muzyki Johannesa Brahmsa. Serdecznie zapraszamy Państwa do przedszkola w dniu 9 listopada 2018r. na godzinę 10:00, aby wspólnie z Dziećmi i Kadrą Przedszkola uczcić Święto Niepodległej Polski.

13 XI 2018r.

Koncert Kameralny Filharmonii Świętokrzyskiej „Z miłości do Niepodległości”

Kontynuując lekcję patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, w której wzięliśmy udział z okazji Święta Niepodległości, zapraszamy Dzieci do udziału w Koncercie Kameralnym „Z Miłości do Niepodległości,” w wykonaniu Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Setna rocznica obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości to wspaniała okazja by bliżej poznać dzieła muzyczne wielkich polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Ignacego Paderewskiego. Tym razem podczas koncertu towarzyszyć nam będzie fortepian i śpiew. Prezentacja pieśni Moniuszki i utworów instrumentalnych wybitnych polskich pianistów pozwoli nam przybliżyć Dzieciom wiedzę o Polsce sprzed stu lat. Zapraszamy na spotkanie z muzyczną historią Polski o godz. 9:30.

od 16 XI 2018r.
do 08 XII 2018r.

,,Szlachetna Paczka.” - Ty też możesz zostać Świętym Mikołajem

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że nasze Przedszkole włącza się do XVIII edycji ogólnopolskiego projektu pomocy Rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Najważniejsze w akcji „Szlachetna paczka” jest spotkanie z drugim człowiekiem oraz pomoc tym, którzy chcą zmienić swój los. Darczyńcą w akcji może zostać każda zainteresowana osoba. Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców i Przedszkolaków do wzięcia udziału w tak szlachetnym przedsięwzięciu. Postawa Rodziców niewątpliwie zaowocuje w przyszłości, gdyż Dzieci - bystrzy obserwatorzy poczynań dorosłych, nie pozostaną obojętne na los drugiego człowieka. Dzięki naszemu zaangażowaniu, na dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia Rodziny otrzymają paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często i marzeniom. Komu pomożemy? Potrzeby rodzin są identyfikowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach i będą przekazane naszej placówce wraz z adresami Rodzin do których zawiezione zostaną paczki. Każda grupa przedszkolna, przygotuje z udziałem Rodziców paczki dla rodzin potrzebujących pomocy, z artykułów zebranych podczas akcji (spisując protokół). Liczymy na Państwa pomoc!!! Mamy nadzieję, że przekazane życzenia i dary wniosą do Rodzin naszych bliźnich radość w okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz pozwolą uwierzyć w życzliwość i dobroć drugiego człowieka. Z góry dziękujemy wszystkim ofiarodawcom – dobro powraca.

20 XI 2018r.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

W dniu 20 listopada 2018r odbędą się w naszym przedszkolu zajęcia z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Jest on obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, powstałej w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka z 1989 r. Choć Najmłodsi swój szczególny dzień świętują 1 czerwca, Polska jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych pragnie propagować datę 20 listopada jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde Dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa. Mając to na uwadze, włączamy się w bieżącym roku do akcji UNICEF na rzecz Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Tegorocznym hasłem przewodnim tego ważnego wydarzenia pod patronatem UNICEF jest  #GoBlue- akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich działaniach podejmowanych tego dnia na świecie a także w naszej placówce, w ramach globalnej kampanii #ENDviolence – Stop przemocy!Nauczyciele przeprowadzą w dniu 20 listopada 2018r. cykl zajęć, mających na celu uświadomienie Dzieciom znaczenia ich praw. Przybliżą Im także postać Janusza Korczaka - pisarza, pedagoga, oddanego pacjentom lekarza, pioniera działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursora działań na rzecz praw Dziecka - Człowieka. Zwieńczeniem zajęć w tym ważnym dniu będzie wykonanie indywidualnych prac plastycznych pt: ,,Prawa Małych i Dużych.” Podjęcie się działań mających na celu uczczenie tego wydarzenia, będzie symbolem solidarności ze wszystkimi Dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane…

22 XI 2018r.

Wyjazd do Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach na spektakl „Mały Tygrys Pietrek”


Każdy z nas przeżywał w dzieciństwie lęk i obawy w nowych i nieznanych sytuacjach. Ważny i zawsze aktualny problem oswajania dziecięcych lęków postaramy się rozwiązać śledząc wspólnie z Dziećmi historię Tygrysa Pietrka, opowiedzianą w prosty, ciepły i zabawny sposób. Podczas spektaklu poszukamy odpowiedzi na pytanie: Co się dzieje, kiedy mama musi wyjść do fryzjera, a małego Tygrysa Pietrka dopada wielki strach? Otóż straszne rzeczy, bo życzliwi krewni - Bardzo Odważne Tygrysy - odbierają Maluchowi jego tygrysie paski, symbolizujące odwagę. W końcu chcąc nosić futro w pręgi, bać się po prostu nie wypada, a tymczasem wszystko wokół jest takie przerażające… Skąd zatem wziąć odwagę? Ze sklepu, od wojska, a może od Indian i Kowbojów? Jak wyleczyć się ze strachu i pobiec po doktora, gdy mama zachorowała? Zwłaszcza w środku nocy i szalejącej burzy… Zapewniamy, że wszystko zakończy się szczęśliwie, a Dzieci przekonają się, że strach ma tylko ,,wielkie oczy.” „Mały Tygrys Pietrek” to jedna z najpopularniejszych polskich sztuk teatralnych dla Dzieci autorstwa Hanny Januszewskiej, wystawiana na scenach w całym kraju. Dokładnie trzydzieści lat temu tekst miał również premierę w teatrze „Kubuś” i teraz, w zupełnie nowej inscenizacji, wraca na afisz ponownie. Pietrka, który ma pietra, nie sposób nie polubić. Koniecznie go poznajcie. Spektakl wyreżyserował Michał Dąbrowski, scenografię stworzył Dariusz Panas, muzykę skomponował Paweł Sowa a ruch sceniczny zaprojektowała Ewelina Ciszewska. Wyjazd do Teatru to dla Przedszkolaków zawsze wielkie przeżycie. Zapraszamy wszystkie Dzieci do udziału w tym ważnym w ich życiu wydarzeniu. Razem pokonamy wszelkie strachy. Pobyt Dzieci w teatrze wraz z przejazdem autokarami, planowany jest w godzinach od 8:30 do 10:30 - wyjazd po śniadaniu o godz. 8:30 /śniadanie w tym dniu będzie wyjątkowo o godz. 8:00/.

26 XI 2018r.

Świętujemy w przedszkolu ,,Urodziny Pluszowego Misia.”


Z tej okazji zapraszamy wszystkie Dzieci do wspólnej zabawy z najmilszą zabawką, najlepszym przyjacielem Dzieci – Pluszowym Misiem. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Dlatego w dniu 26 listopada 2018r będziemy świętować w przedszkolu 116 Urodziny Pluszowego Misia. Warunkiem jest przybycie do przedszkola ze swoim ukochanym Pluszakiem - czyli Misiem, lub inną ulubioną maskotką. Mile widziane są bardzo kochane przez Dzieci misie puchate, wesołe, smutne, brązowe, kolorowe i takie z łatką. A jak będziemy świętować? Podczas zajęć Pani Małgosia z grupy Maluszków zapozna nas z historią narodzin Pluszowego Misia i przedstawi nam pluszaki, znane w każdej części świata: Misia Paddingtona, Kubusia Puchatka, Colargola i Misia Uszatka. Sprawdzimy także naszą wiedzę o misiach znanych nam z bajek, książek i filmów. Przeprowadzimy Konkurs na Najsympatyczniejszego Niedźwiadka, wykonamy prace plastyczne z Misiem w roli głównej. Będziemy także śpiewać, tańczyć i bawić się z ukochanymi maskotkami. Zwieńczeniem zajęć będzie wielkie urodzinowe przyjęcie wydane z okazji jubileuszu Pluszowego Misia, w którym wezmą udział wszystkie Dzieci ze swoimi ukochanymi Przytulankami.

od 26 XI 2018r.
do 02 I 2019r.

XIX edycja Akcji ,,Góra Grosza," organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom


Już od wielu lat nasze Przedszkole bierze udział w Akcji ,,Góra Grosza." Obecnie przystępujemy do XIX edycji tej pięknej Akcji organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Jej celem jest zbieranie funduszy na pomoc Dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą Im wrócić do domu bądź tworzenie takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą Dzieciom spokojnie dorastać. Akcja „Góra Grosza” organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 26 listopada 2018r. do 2 stycznia 2019r. Możliwa jest także zbiórka większych nominałów, jednakże dla organizatorów akcji podstawowym celem jest uświadomienie Dzieciom, że najdrobniejsze monety zebrane w tak dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc bardzo wielu ich Koleżankom i Kolegom poprzez zakup podstawowych i niezbędnych artykułów, udzielenie specjalistycznego wsparcia, kierowanie rodzin na terapię, fundowanie stypendiów dla Dzieci, wspieranie Ich zainteresowań i pasji oraz spełnianie marzeń. Serdecznie zapraszamy do włączenia się do Akcji. Dziękujemy w imieniu Dzieci, którym pomagamy. Za każdy grosik z całego serca dziękujemy. 

28 XI 2018r.

„Andrzejki w Przedszkolu”

Podobnie jak w latach ubiegłych, postanowiliśmy nadać Andrzejkom wymiar imprezy integracyjnej.Dlatego Dzieci z najstarszych grup przedszkolnych „Muchomorków” i „Krasnali” zapraszają do wspólnej zabawy nie tylko wszystkie Przedszkolaki,ale także Dzieci z klasy I ,,c” ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Adolfa Dygasińskiego w Kielcach, a wśród nich naszych kochanych Absolwentów. Wspaniałe Starszaki, pełniąc z dumą rolę Gospodarzy, przygotują dla Gości wiele niespodzianek. W salach pojawią się tajemnicze dekoracje, a na stołach będą królowały zapalone świece. Starsi Koledzy opowiedzą nam o swojej przygodzie ze szkołą i obowiązkach pierwszoklasisty, my zaś przypomnimy Im przedszkolne lata podczas wspólnej zabawy andrzejkowej. Dzieci wezmą udział w zajęciach dydaktycznych nawiązujących do dawnych polskich tradycji, związanych z wróżbami i magicznymi zabiegami, podczas których panny chciały poznać przyszłego męża. Dowiedzą się też, że kawalerowie nie obchodzili Andrzejek -   tylko Święto Katarzynki. Nie zabraknie oczywiście tanecznych korowodów i pałaszowania smakołyków. Odprawimy także ,,andrzejkowe wróżby.” Atrakcją dla Gości i wszystkich Przedszkolaków będzie niewątpliwie Andrzejkowy Mini-Bal Przebierańców. Mile widziane są kostiumy ,,rodem z Łysej Góry.” Życzymy Dzieciom wspaniałych wrażeń.

04 XII 2018r.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – Dzień Aktywnej Rehabilitacji

W dniu 3 grudnia obchodzimy ustanowiony w 1992r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Promując wśród Dzieci ideę, że ,,Każdy z nas jest inny, ale wszyscy jesteśmy równi,” organizujemy w naszym przedszkolu Dzień Aktywnej Rehabilitacji. Odwiedzą nas z tej okazji Instruktorzy Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która realizuje i rozwija kompleksowy program aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Celem programu jest całościowe i systemowe rozwiązywanie jak największej liczby problemów, które przyczyniają się do marginalizacji grupy osób niepełnosprawnych. W tym ważnym dniu zaszczyci nas także swoją obecnością nasz Absolwent - Kacperek, który przybędzie ze swoją Mamą – Panią Dorotą. Spotkanie pozwoli Dzieciom inaczej spojrzeć na swoją niepełnosprawność i niepełnosprawność innych osób. Uświadomi, że pomimo niepełnosprawności można być w dużym stopniu samodzielnym i niezależnym w życiu codziennym. Spotkanie odbędzie się w dniu 4 grudnia 2018r. Dzieci z grupy Motylków i Biedronek zapraszamy na godz. 10:00, zaś Muchomorki, Krasnale i Pszczółki na godz. 11:00. Zapraszamy Rodziców i Opiekunów do udziału w tym ważnym wydarzeniu.      

05 XII 2018r.

Dzień Górnika ,,Barbórka”

Z okazji ,,Barbórki,” pięknego górniczego święta, Nauczyciele przeprowadzą w każdej z grup przedszkolnych zajęcia dydaktyczne, związane tematycznie z pracą Górników. Wprowadzą nas w tajniki trudnej i bardzo niebezpiecznej pracy w kopalni węgla kamiennego oraz w kopalni odkrywkowej, zapoznają Dzieci z ciekawymi pojęciami typu: ,,czako,” ,,pyrlik,” ,,park maszynowy” i ,,odstrzał.” Zaprezentują na ilustracjach piękne galowe mundury oraz wyjaśnią dlaczego pióropusze zdobiące górnicze czako i dodające Górnikom splendoru, występują w kolorze zielonym, białym, czerwonym, biało-czerwonym lub czarnym. Opowiedzą Dzieciom piękną legendę o Patronce Górników Barbarze i przeprowadzą konkurs z nagrodami na temat: ,,Skarby ziemi.” Barbórkowe zajęcia odbędą się w dniu 5 grudnia 2018r. zgodnie z planem zajęć. Może w bieżącym roku przybędą do nas na spotkanie zaproszeni Goście? Mamy także nadzieję, że będzie wśród nas Skarbnik – duchowy opiekun kopalni.

06 – 07 XII 2018r.

„Mikołajki” - cykl zajęć dydaktycznych mających na celu: 

- pielęgnowanie tradycji i zwyczajów związanych z wizytą Św. Mikołaja,
- budzenie u Dzieci poczucia empatii oraz rozumienia emocji i potrzeb drugiego człowieka,
- odczuwanie radości z obdarowywania innych,                                                            
- stwarzanie okazji do okazywania pozytywnych uczuć radości i wdzięczności bliskim,

- pogłębianie współpracy między przedszkolem a Rodzicami.

07 XII 2018r.

Wizyta Świętego Mikołaja

W dniu 7 grudnia 2018r. powitamy w Przedszkolu Świętego Mikołaja. Wspólnie
z Rodzicami obejrzymy spektakl w wykonaniu animatorów Agencji Artystycznej Mat-Art., o niezwykle intrygującym tytule: ,,Awaria w Fabryce Św. Mikołaja.” W ubiegłym roku Dzieci z rozbawieniem śledziły przygody Pani Mikołajowej, która dwoiła się i troiła, aby na czas wyprawić Męża w podróż z prezentami dla Dzieci. Niestety perypetie związane z gotowaniem świątecznych potraw i przygotowaniem stroju Św. Mikołaja, który podczas prania zmienił kolor z czerwonego na żółty, wpędziły naszą bohaterkę w niezłe tarapaty. Obecnie, jak nam wiadomo z przekazów medialnych, nic nie zakłóca wytężonej pracy Pani Mikołajowej, jednak dotarł do nas niepokojący sms od Rudolfa Czerwononosego, że tym razem w niebywałych kłopotach znalazł się Św. Mikołaj. Otóż w fabryce, roztargniony Elf przez nieuwagę uszkodził generator prezentów. Martwimy się, gdyż Św. Mikołaj nie odbiera od nas wiadomości i nie odpowiada na maile. Może podczas spektaklu pomożemy Elfom rozwiązać ten poważnytechniczny problem, aby czekające na całym Świecie Dzieci otrzymały swoje wymarzone upominki? Wspierając bohaterów opowieści naszymi pomysłami, postaramy się przywrócić odwieczny ład i magię Świat Bożego Narodzenia. Jak potoczy się akcja i czy przybędzie do nas Św. Mikołaj dowiemy się o godzinie 12:30. Serdecznie zapraszamy Dzieci i Rodziców.

10 XII 2018r.

Koncert Kameralny Filharmonii Świętokrzyskiej „Śpiewajmy Maleńkiemu…”

Zapraszamy Dzieci do udziału w Koncercie Kameralnym pt: „Śpiewajmy Maleńkiemu” w wykonaniu Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Czas świątecznych przygotowań i oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę umili nam wysłuchanie najpiękniejszych bożonarodzeniowych utworów, a wśród nich pastorałek delikatnych jak kołysanki i radosnych kolęd, głośnych jak okrzyki pasterzy. Śpiewając Maleńkiemu odnajdziemy w sercu… świątecznego ducha. Wśród utworów bożonarodzeniowych, pochodzących z różnych kultur, nie zabraknie oczywiście nastrojowych polskich kolęd, które wykonamy wspólnie z naszymi Gośćmi. W ten sposób poczujemy cudowną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, których najpiękniejszą z tradycji jest śpiewanie kolęd przy wigilijnym stole, z rodziną i przyjaciółmi. Towarzyszyć nam będą w tym radosnym wydarzeniu instrumenty muzyczne: fortepian i obój oraz śpiew wokalistów. Zapraszamy serdecznie na godz. 9:30.

13 XII 2018r.

Świąteczne Warsztaty Plastyczne ,,Przyniosły Krasnoludki choinkę ubraną w nutki…”


Drodzy Rodzice, w dniu 13 grudnia 2018r. w godzinach od 15:30 do 17:00 odbędą się w Sali Wielofunkcyjnej naszego przedszkola warsztaty plastyczne o tematyce związanej ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, na które zapraszamy Państwa serdecznie wraz z Dziećmi. Zapisy na udział w warsztatach przeprowadzi główny organizator - Pani Ewa Prusek. Święta to czas radości i wspomnień z dzieciństwa, którym towarzyszy zapach jodły, czekolady, pomarańczy i aromat pierniczków. W świątecznej aurze, przy blasku Gwiazdy Betlejemskiej przeniesiemy się do zaczarowanej krainy Krasnoludków i wytężając muzyczną wyobraźnię, wykonamy wspólnie piękne i oryginalne ozdoby na wigilijny stół, w postaci ukochanej przez Dzieci Choinki. W twórczej pracy wykorzystamy ciekawe środki plastyczne: sizal, sznurek, ozdobne łańcuchy, bibułę, makaron, brokatowy papier, koraliki, piórka, kolorowe cekiny, koronki i świecidełka. Wyczarujemy wspólnie, bajecznie ozdobione choinki, ciesząc się z efektów naszej pracy z Dziećmi. Niech radość tworzenia i magia Świąt towarzyszą Państwu podczas Świątecznych Warsztatów Plastycznych.

13 XII 2018 r.

Jasełka i Warsztaty Świąteczne w Niepublicznym Przedszkolu Specjalnym dla dzieci z autyzmem „Słowicza Ferajna” w Kielcach.

Mając na względzie promowanie idei właściwie rozumianej integracji społecznej, nasze przedszkole nawiązało współpracę z Niepublicznym Przedszkolem Specjalnym dla Dzieci z autyzmem „Słowicza Ferajna” w Kielcach. W ramach współpracy Dzieci z grupy Muchomorków i Krasnali będą uczestniczyć w dniu 13 grudnia 2018r. w Jasełkach oraz Warsztatach Świątecznych, zorganizowanych przez goszczącą nas placówkę. Nasi Wychowankowie będą mieli okazję podziwiać jak ich Rówieśnicy wcielają się w role aktorów i przypomnieć sobie historię Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że wspólne wykonywanie ozdób świątecznych pozwoli Dzieciom na bliższe poznanie się i stworzenie atmosfery opartej na życzliwości oraz wzajemnej pomocy. Dzięki życzliwości Państwa Stemplowskich, Rodziców Wiktorii z grupy Motylków, nasze Starszaki odbędą podróż do Słowiczej Ferajny autokarem, za co serdecznie dziękujemy, śląc buziaki od Dzieci.

14 XII 2018r.

III edycja Świątecznego Koncertu „Przyniosły krasnoludki choinkę ubraną w nutki”

To już trzecia edycja koncertu ,,Przyniosły Krasnoludki choinkę ubraną w nutki.” W tym roku zapraszamy Was w muzyczną podróż z udziałem Krasnoludków, które pomogły nam wyczarować piękne ozdoby świąteczne podczas warsztatów plastycznych. Będziemy wspólnie poszukiwać magicznego drzewka, by przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszego przedszkola studentów III roku Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy pod opieką Pani Anny Pawłowskiej, odbywają u nas praktykę pedagogiczną w ramach zajęć muzyczno-ruchowych. Nasi Goście, których opiekunem artystycznym jest kierownik praktyk pedagogicznych, Pani dr Joanna Sztejnbis-Zdyb, przygotowali dla Was muzyczną niespodziankę. Będzie nią Koncert Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w dniu 14 grudnia 2018 roku o godzinie 10:30. Usłyszymy Świąteczną Baśń Muzyczną oraz pastorałki i polskie kolędy, podkreślające radość płynącą ze Świąt. Może uda nam się zagrać wspólnie z Wykonawcami na instrumentach muzycznych, wśród których królować będą instrumenty perkusyjne: cajon, bębny kubańskie conga, grzechotki i tamburyn oraz skrzypce, gitara i akordeon. Liczymy na wiele muzycznych prezentów, wszak Święta Bożego Narodzenia to czas radości i niespodzianek.

17 XII 2018r. - M

18 XII 2018r. - M i K

19 XII 2018r. - P

20 XII 2018r. - B

Jasełka i Spektakle Bożonarodzeniowe w Przedszkolu

Zgodnie z piękną tradycją naszego przedszkola, w oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę i Święta Bożego Narodzenia, Dzieci zaprezentują swoim Bliskim niosące nadzieję i radość Jasełka i Spektakle Bożonarodzeniowe. Maluszki z grupy Motylków zapraszają Rodziców na uroczystość i wzruszający spektakl Bożonarodzeniowy w dniu 17 grudnia 2018r. Muchomorki i Krasnale zaprezentują swoim Bliskim tradycyjne i piękne w swojej prostocie Jasełka w dniu 18 grudnia 2018r. Dzieci z grupy Pszczółek będą gościć Rodziców w dniu 19 grudnia 2018r, z ciepłym przesłaniem od Dziewczynki z zapałkami, zaś Biedronki prezentując urokliwe Jasełka wprowadzą swoich Bliskich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia w dniu 20 grudnia 2018r. Wszystkie świąteczne uroczystości odbędą się o godzinie 13:30. Dzieci przygotowały dla zaproszonych Gości miłą niespodziankę, dlatego prosimy Państwa o uśmiech, ciepłe słowa i świąteczny nastrój. Serdecznie Państwa zapraszamy na Jasełka i Spektakle Bożonarodzeniowe.

17 – 21 XII 2018r.

W oczekiwaniu na pierwszą Gwiazdkę - cykl zajęć dydaktycznych mających na celu:

- przybliżenie Dzieciom tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia,
- budzenie wrażliwości, inicjowanie pozytywnych przeżyć Dziecka,
- doskonalenie wyrazistej mowy, wyrabianie pamięci, odwagi i śmiałości u Dzieci,
- rozbudzanie uzdolnień artystycznych: aktorskich, plastycznych, muzycznych, recytatorskich i wokalnych,
- tworzenie miłego, ciepłego i świątecznego nastroju w grupie
oraz w przedszkolu.

21 XII 2018r.

„Przedszkolna Wigilia”

Aby Świątecznej tradycji stało się zadość, w dniu 21 grudnia 2018r o godzinie 10:00, Dzieci z każdej z grup przedszkolnych spotkają się w swoich salach przy wigilijnym stole z Nauczycielami i Pracownikami przedszkola. Kultywując piękne Bożonarodzeniowe tradycje, Przedszkolaki nakryją do wigilijnego stołu, połamią się opłatkiem i złożą wszystkim świąteczne życzenia. Przy choince, w blasku świec, Dzieci zaśpiewają polskie kolędy dzieląc radość z narodzin Dzieciny. Wspólne świętowanie przy wigilijnym stole służyć będzie: poznawaniu i kultywowaniu tradycji bożonarodzeniowych,budowaniu świątecznego nastroju,integrowaniu Dzieci w grupie podczas wspólnie wykonywanych prac i przygotowań świątecznych, budzeniu więzi rodzinnych i społecznych.

10 I 2019r.

Spektakl Dzieci z grupy Pszczółek ,,Hu, hu, ha Zima nie jest taka zła” i Biały Dzień w Przedszkolu”


Głównym celem Białego Dnia jest integracja Dzieci z grup przedszkolnych, rozwijanie u Nich poczucia bezpieczeństwa i przynależności do społeczności przedszkolnej oraz czerpanie radości ze wspólnej zabawy i pobytu w przedszkolu. W tym szczególnym dniu czeka na Dzieci wiele niespodzianek. Po śniadaniu o godz. 10:00 powitamy uroczyście Panią Zimę. Pomogą nam w tym Dzieci z grupy Pszczółek, które zaprezentują Przedszkolakom program artystyczny ,,Hu, hu, ha Zima nie jest taka zła.” Podczas zajęć dydaktycznych Nauczyciele zapoznają naszych Milusińskich z nazwami miesięcy, charakterystycznymi zjawiskami atmosferycznymi i warunkami pogodowymi, towarzyszącymi zmianom pór roku oraz zdradzą Im jakie niespodzianki czekają na nas w przyrodzie zimą. Dzieci będą miały także pole do rozwijania wyobraźni, pomysłowości i kreatywności, wymyślając przepisy zdrowych ,,białych” potraw, które przygotują wspólnie pod opieką Nauczycieli. Nie zabraknie też rozmów na temat bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie. Ważnym akcentem Białego Dnia będzie twórcza działalność plastyczna Dzieci, które wykonają indywidualnie i zbiorowo pomysłowe prace plastyczne: śnieżną postać Bałwanka lub Śnieżynki albo innych zimowych ludków. Ale to nie koniec atrakcji. Biały Dzień w Przedszkolu zakończymy śpiewając ,,białe” piosenki i pałaszując wspólnie przygotowane białe pyszności. Oczywiście w tym dniu mile widziane są białe stroje. Zapraszamy Dzieci do wspólnej zabawy.

14-18 I 2019 r.

Zapraszamy Dzieci do udziału w cyklu Zajęć Profilaktycznych ,,Zdrowy Przedszkolak”


Realizując założenia Programu profilaktycznego przeprowadzimy tygodniowy cykl ciekawych zajęć edukacyjnych o tematyce ochrony zdrowia i konieczności codziennego szczotkowania ząbków. Spotkamy się także z przedstawicielami Służby Zdrowia, którzy przeprowadzą z Dziećmi super pomysłowe zajęcia profilaktyczne, w ramach których opowiedzą Przedszkolakom jak należy się odżywiać, w jaki sposób dbać o swoje zdrowie i co należy robić, aby mieć piękne, zdrowe ząbki. To jednak nie koniec niespodzianek. Posumowaniem tygodnia ,,Zdrowy Przedszkolak” będzie ,,Dzień Zdrowej Przekąski,” zorganizowany 18 stycznia 2019r, podczas którego Dzieci będą miały możliwość rozwijania wyobraźni, pomysłowości i kreatywności, wymyślając wspólnie przepisy zdrowych potraw, które potem ze smakiem spałaszują oraz okazję do rozmów na temat zdrowego odżywiania i możliwość twórczej działalności plastycznej, wykonując pomysłowe ozdoby, którymi przystroją stoły nakryte do degustacji samodzielnie przygotowanych przekąsek. Serdecznie zapraszamy o godzinie 10:00.

11 II 2019r.

Pszczółki - g. 10:00 Muchomorki i Krasnale - g. 14:00

12 II 2019r.

Motylki - g. 10:00
Biedronki - g. 14:00

Z uwagi na absencję Dzieci podczas ferii zimowych trwających
od 14 do 27 I 2018r, Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka odbędzie się w miesiącu lutym.

Dzień Babci i Dziadka            

Zgodnie z tradycją naszego przedszkola, w oczekiwaniu na najwspanialsze dla Wnuków Święto czyli Dzień Babci i Dziadka, mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Uroczystość z okazji tak ważnego dla nas wszystkich wydarzenia. Pamiętając o swoich ukochanych Babciach i Dziadkach, Dzieci zaprezentują Państwu programy artystyczne niosące radość, ciepło, ufną dziecięcą miłość, wdzięczność i przywiązanie, ubarwiając je wierszami, piosenkami, życzeniami i upominkami z okazji Waszego Pięknego Święta. Babcie i Dziadkowie odgrywają bardzo ważną rolę w życiu Wnuków. Doceniają Ich sukcesy, pomagają pokonać trudności, kochają Dzieci miłością bezwarunkową, pogodną i szczerą. Dziękując za opiekę, miłość, cierpliwość i oddanie Przedszkolaki zapraszają kochane Babcie i Dziadków na Uroczystości, które odbędą się w siedzibie przedszkola zgodnie z przedstawionym harmonogramem.

11 – 15 II 2019r.

„Dzień Babci i Dziadka”- cykl zajęć dydaktycznych mających na celu:

- kultywowanie tradycji przedszkola z udziałem zaproszonych Gości,
- wzmacnianie więzi rodzinnych,
- rozwijanie umiejętności okazywania miłości, czułości, serdeczności,   zrozumienia i życzliwości bliskim,
- poznawanie i kultywowanie tradycji rodzinnych,
- aktywność plastyczna, wokalna i taneczna Dzieci, wynikająca z chęci sprawienia radości Babciom i Dziadkom.              

14 II 2019r.

Walentynkowy Bal Karnawałowy z Serduszkiem

Zgodnie z tradycją, Walentynkowo-Karnawałowy Bal odbędzie się w naszym Przedszkolu z udziałem zaprzyjaźnionych z nami animatorów Agencji Artystycznej „Mat-Art”, którzy gwarantują Przedszkolakom wspaniałą zabawę. Przygotowania do balu pozwolą na zacieśnienie emocjonalnej więzi wśród Dzieci i ośmielą Je do okazania sympatii Rówieśnikom. Podczas balu przekonamy się również, jak miło można spędzić czas na wspólnej zabawie z ulubioną Koleżanką lub Kolegą. Natomiast konkursy o tematyce walentynkowej będą wspaniałą okazją do integracji wszystkich Wychowanków naszego Przedszkola. Kultywując karnawałowe tradycje przybywamy na bal w pomysłowych kostiumach, z zapasem energii i wspaniałego humoru… Przy nieograniczonej pomysłowości naszych Pociech, wybór kostiumu może stać się wspaniałą okazją do zabawy dla całej Rodziny. Mile widziane są stroje nawiązujące do bajkowych Par. Zapraszamy zatem na bal: Kopciuszka i Królewicza, Roszpunkę i Księcia, Wróżki i Czarodziejów, Calineczkę i Elfa, Piękną i Bestię, Myszkę Miki i Minnie, Smerfetkę i Smerfa, Alladyna i Dżasminę, Freda i Wilmę, Shreka i Fionę, Gerdę i Kaja, Księżniczki i Rycerzy oraz inne baśniowe postaci, poszukujące drugiej połówki bajkowego serduszka. Gwoździem programu i finałem wesołej zabawy przy dźwiękach pięknych, baśniowych utworów muzycznych będzie wręczenie Dzieciom Walentynek ze skrzynki pocztowej. Nie zabraknie także gorących karnawałowych rytmów i tajemniczych niespodzianek, którymi rozbudzimy wyobraźnię Dzieci. Życzymy naszym Pociechom udanej zabawy i wspaniałych wrażeń. Zapraszamy na bal na godzinę 9:30.

11 - 14 II 2019r.

Bal karnawałowy” – cykl zajęć dydaktycznych mających na celu:

- doskonalenie umiejętności tanecznych,
- rozwijanie umiejętności plastycznych podczas wspólnego projektowania kostiumów na bal,
- wdrażanie do przestrzegania zasad kulturalnego zachowania w czasie konkursów, tańców oraz podczas wspólnej zabawy,
- kształtowanie u Dzieci odporności emocjonalnej poprzez uczestnictwo w konkursach,
- budzenie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych podczas wspólnej zabawy.

18 II 2019r.

Koncert Kameralny Filharmonii Świętokrzyskiej „Pocztówka z Francji”

W dniu 18 lutego 2019r będziemy uczestniczyć w Koncercie Kameralnym pt: „Pocztówka z Francji,” w wykonaniu Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Przypomnimy sobie emocje związane z Walentynkowym Balem Karnawałowym wyruszając w podróż do romantycznej stolicy Francji. Zimowy spacer po pięknych ulicach Paryża umilą nam ballady i pieśni o miłości. Bez wątpienia będzie to kolejna świetna okazja do okazywania sympatii Rówieśnikom, bo nic tak nie porusza serduszek jak muzyka. W tej muzycznej podróży towarzyszyć nam będzie magiczny instrument muzyczny  akordeon oraz śpiew wokalistów. Zapraszamy serdecznie na godz. 9:30.

20-21 II 2019 r.

Akcja profilaktyczna Pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Ideą akcji jest:
uświadomienie dorosłym jak poważny w skutkach jest brak leczenia nadciśnienia tętniczego, propagowanie wśród Rodziców i Bliskich naszych Przedszkolaków zdrowego stylu życia, dbanie o własne zdrowie, uświadomienie dorosłym faktu, że zdrowy Rodzic to zdrowe i szczęśliwe Dziecko, wpajanie nawyku wykonywania systematycznie badan profilaktycznych. Nadciśnienie tętnicze jest poważnym problemem społecznym. To choroba układu krążenia i zarazem najczęstsza przyczyna rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu. Szacuje się, że co czwarty Polak cierpi na to podstępne i trudne w leczeniu schorzenie. Największym zagrożeniem jest fakt, że nie zdajemy sobie sprawy z choroby, gdyż z reguły nie odczuwamy żadnych dolegliwości związanych z jej występowaniem. Zawroty głowy, uczucie kołatania serca – zwyczajnie bagatelizujemy. Wychodząc naprzeciw potrzebom Rodziców i Opiekunów otwieramy w naszym przedszkolu dla punkt pielęgniarski w godzinach od 9:00 do 15:00. Panie Pielęgniarki pracujące w przedszkolu, dysponując profesjonalnym sprzętem, będą dokonywały bezpłatnie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi osobom zainteresowanym stanem swojego zdrowia. Zapraszamy Państwa do udziału w akcji. Dając Dzieciom dobry przykład uświadomicie Im jak ważne są badania profilaktyczne w życiu każdego z nas. W punkcie pielęgniarskim dostępne będą ulotki i materiały dotyczące chorób układu krążenia. Panie Pielęgniarki wykonując badania będą udzielały Państwu odpowiedzi na pytania, służąc Państwu swoją wiedzą i doświadczeniem. Serdecznie zapraszamy.

od 25 II 2019r.
do 01 III 2019r.

Tydzień Czytania Dzieciom w Ramach Akcji ,,Cała Polska Czyta Dzieciom”

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” w dniach od 25 lutego do 1 marca 2019r. odwiedzą nas w przedszkolu wyjątkowi Goście. Promując wśród Przedszkolaków ideę czytelnictwa będziemy gościć w przedszkolu Panią Edytę Pedrycz, pracownika Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, z którą współpracujemy od wielu lat. W dniu 25 lutego 2019r. Pani Edyta opowie Dzieciom na czym polega praca bibliotekarza, zapozna Je z ciekawymi propozycjami literatury dziecięcej promującej wolność i niepodległość języka ojczystego. Krzewiąc wśród Dzieci ideę integracji społecznej przeczyta Im książkę o niepełnosprawnym chłopczyku, upowszechniającą prawa i potrzeby osób niepełnosprawnych. Do wspólnego czytania książek zachęcą Dzieci także miłośnicy teatru: Reżyser spektakli teatralnych Pan Przemysław Żmiejko oraz Aktorka Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś” w Kielcach Pani Beata Orłowska, którzy w dniu 26 lutego 2019r. przeprowadzą z Dziećmi warsztaty teatralne, w ramach których zapoznają nas z tajnikami pracy reżysera i aktora lalkarza. Zaprezentują nam lalki ze znanych Dzieciom spektakli teatralnych oraz z aktorską swadą i grą sceniczną przeczytają naszym Milusińskim scenariusz wybranej baśni. W dniu 27 lutego 2019r. w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” weźmiemy udział w wycieczce do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, gdzie obejrzymy sztukę Magdaleny Mrozińskiej pt.: „Zmruż oczko,” zrealizowaną na motywach baśni Hansa Christiana Andersena, w reżyserii - Przemysława Żmiejko. Podczas spektaklu Dzieci poznają historię małego Tadzia, Ich rówieśnika, który przeżywa podobne dylematy życiowe. Razem z bohaterem postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie… dlaczego tak trudno znieść obecność kogoś, kogo nawet nie zdołaliśmy poznać? Spektakl „Zmruż Oczko” to ciepła i zabawna opowieść o lękach czy nieposkromionej dziecięcej wyobraźni. Ale też o małych - wielkich troskach, jak własna nieporadność lub brak pewności siebie, dobrze znanych kilkuletnim widzom. Podczas spektaklu, którego atrybutem jest piękna oprawa plastyczna, będziemy mogli przy dźwiękach piosenek zapoznać się z odczytanymi na nowo znanymi baśniowymi motywami. Zapraszamy wszystkie Dzieci do udziału w tym ważnym wydarzeniu teatralnym, podczas którego razem pokonamy wszelkie strachy. W dniu 28 lutego 2019r. zawitają do nas najbardziej kochani przez Dzieci Goście - czyli Rodzice, którzy przeczytają Pociechom fragmenty pięknych książek z bogatej literatury dziecięcej. Na zakończenie akcji wspólnego czytania przybędą do przedszkola w dniu 1 marca 2019r. Włodarze Naszego Miasta: Pan Prezydent Bogdan Wenta - były trener Klubu Sportowego VIVE TARGI Kielce, Zastępca Prezydenta Pan Marcin Różycki, Pełnomocnik Prezydenta Pani Danuta Papaj, Przewodniczący Rady Miasta Kielce Pan Kamil Suchański oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Kielce: Pani Joanna Winiarska, Pani Katarzyna Zapała i Pan Jarosław Karyś.  Zgodnie z zasadą ,,coś dla ducha i dla ciała” mamy nadzieję na wspólne czytanie książek oraz trening piłki ręcznej z udziałem naszych szacownych Gości. Kampania ,,Cała Polska Czyta Dzieciom” podnosi świadomość Rodziców i Nauczycieli na temat potrzeby czytania Dzieciom tekstów literackich i spędzania z Nimi wolnego czasu, jako warunku Ich wszechstronnego rozwoju. Życzymy naszym Milusińskim wspaniałych, czytelniczych wrażeń. Spotkania z zaproszonymi Gośćmi odbędą się o godz. 10:00.

27 II 2019r.

Wycieczka do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś w Kielcach na spektakl „Zmruż oczko”

Zapraszamy Dzieci do obejrzenia spektaklu zrealizowanego na motywach baśni Hansa Christiana Andersena w reżyserii - Przemysława Żmiejko, podczas którego poznają historię małego Tadzia, który jest ich rówieśnikiem i przeżywa podobne życiowe dylematy. Otóż w pokoju chłopca po zmroku budzą się potwory. W ich towarzystwie bardzo trudno zachować spokój, nie mówiąc już o błogim odpłynięciu w krainę snu. Razem z bohaterem postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie… dlaczego tak trudno znieść obecność kogoś, kogo nawet nie zdołaliśmy poznać? Pomoże nam w tym niespodziewany Gość, który pewnego wieczoru odwiedza Tadzia. Jest to Ole Zmruż Oczko, przynoszący grzecznym dzieciom miłe sny. Chłopiec, zafascynowany tajemniczym przybyszem, daje mu się zaprosić w niezwykłą podróż, podczas której świat Andersena miesza się z absurdalną poetyką snu. Spektakl „Zmruż Oczko” to prosta, zabawna bajka o trudnej drodze pokonywania lęku przed ciemnością. Podczas spektaklu, którego atrybutem jest piękna oprawa plastyczna, będziemy mogli przy dźwiękach piosenek zapoznać się z odczytanymi na nowo znanymi baśniowymi motywami. Zapraszamy wszystkie Dzieci do udziału w tym ważnym wydarzeniu teatralnym. Razem pokonamy wszelkie strachy. Pobyt Dzieci w teatrze wraz z przejazdem autokarami, planowany jest w godzinach od 8:30 do 10:30 - wyjazd po śniadaniu o godz. 8:30 /śniadanie w tym dniu będzie wyjątkowo o godz. 8:00/.

CYKLICZNIE: W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym będziemy odwiedzać Pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kielcach, naszych kochanych Sąsiadów. Przybędziemy w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości, odwiedzimy z opłatkiem i podzielimy się radością z narodzin Jezusa prezentując spektakl ,,Jasełka.” Przyjdziemy z życzeniami, laurkami i występem artystycznym z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.” Przyniesiemy Im wiosenne kwiaty i zaprezentujemy spektakl z okazji ,,Pierwszego do dnia wiosny” i ,,Dnia kobiet” - aby dzielili z nami radość zabawy i aby czuli, że są ważni i potrzebni – tak jak w rodzinie.

Copyright © 2013. Przedszkole Samorządowe Nr 8 w Kielcach Rights Reserved.