Pamiętamy o Tych, Którzy odeszli...

Są w naszym życiu dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. Takie właśnie są listopadowe dni - Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Towarzyszy nam w tym czasie jesienna aura, świadomość przemijania, zapalone znicze, wiązanki kwiatów oraz cisza i zaduma nad mogiłami Tych, którzy od nas odeszli. Nasze Przedszkolaki wraz z Nauczycielami z uwagi na obostrzenia epidemiczne nie odwiedziły w tym roku miejsc pamięci. Nie zapaliły symbolicznego światełka na grobach Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność - oddając życie w obronie Ojczyzny. Dlatego w dniu 2 listopada 2020 r. Nauczyciele z grup: Muchomorków, Motylków, Pszczółek i Biedronek przeprowadzili zajęcia dydaktyczne, przybliżające Dzieciom niełatwy temat przemijania. Był to czas wspomnień, refleksji i zadumy. Przy zapalonym zniczu Dzieci z grupy Biedronek wysłuchały opowiadania pt: „Listopadowe święto”, obejrzały fragmenty dwóch filmów „Wszystkich Świętych” i wykonały pracę plastyczną „Płonący znicz”. Zajęcia poświęcone były rozmowie na temat obchodów i znaczenia Święta Zmarłych, kultywowania pamięci o Nich oraz nastroju panującego w tym dniu. Dzieci dowiedziały się, że pamięć o Zmarłych jest świadectwem rytuałów pogrzebowych, jest rysem naszej polskiej obyczajowości, gdyż często mówimy, że człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim. Biedronki poznały tradycję zapalania zniczy i ciekawostki na temat Irlandzkiego zwyczaju organizowania Halloween w przeddzień Wszystkich Świętych. Przedszkolaki z grupy Pszczółek w tym szczególnym dniu obejrzały film pt: „Święto Zmarłych na Świecie” oraz wykonały pracę plastyczną „Znicz”. Podczas projekcji filmu i rozmowy z Nauczycielem, Dzieci poznały tradycje towarzyszące pamięci o Zmarłych w różnych kulturach i zakątkach świata: Japonii i Ekwadorze. Była to ważna i niełatwa lekcja kształtowania postaw patriotycznych, tolerancji, empatii oraz poszanowania wielokulturowych obrzędów.Wyrazem pamięci i szacunku dla Zmarłych w grupie Motylków było tradycyjne zapalenie znicza. Zajęcia poświęcone były rozmowie na temat obchodów i znaczenia Święta Zmarłych. Dzieci oglądały zdjęcia cmentarzy, miejsc pamięci narodowej oraz wymieniały czynności wykonywane z okazji Dnia Wszystkich Świętych a wśród nich: porządkowanie mogił, ozdabianie ich kwiatami i zapalanie zniczy. Nauczyciel poruszył również temat kwestowania – czyli zbiórki pieniędzy przeznaczonych na renowację zabytkowych grobowców, która jest tradycją w polskiej kulturze.
Pielęgnując tradycje związane z obrzędem Wszystkich Świętych Dzieci z grupy Muchomorków wspominały swoich Bliskich oraz wykonały pracę plastyczną „Znicz”. Rozmawiając o przemijaniu doszły do wniosku, że możemy czcić pamięć o Zmarłych nie tylko dbając o Ich mogiły, przynosząc kwiaty i zapalając znicze, ale także wspominając historie z Ich życia, oglądając zdjęcia a także kultywując bliskie Im tradycje rodzinne.
Dla wszystkich naszych Wychowanków była to ważna i niełatwa lekcja refleksji, która z pewnością na długo pozostanie w ich świadomości, gdyż pamięć o Zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie, niezależnie od miejsca, czasu, światopoglądu i religii.

 

Copyright © 2013. Przedszkole Samorządowe Nr 8 w Kielcach Rights Reserved.