muchomorki
Grupa Muchomorki
motylki
Grupa Motylki
pszczółki
Grupa Pszczółki

Wycieczka do muzeum narodowego

We wtorek 19.05.2026r. dzieci z grupy: Muchomorki oraz Pszczółki, wybrały się do Muzeum Narodowego w Kielcach na nowy cykl projektów – muzeoterapii. Celem muzeoterapii jest pokazanie, w jaki sposób muzea mogą uczestniczyć w poprawie samopoczucia, zdrowia, stabilizacji emocjonalnej, a także w poszukiwaniu tożsamości poprzez bezpośredni kontakt z kulturą, sztuką i otaczającą przyrodą.
Punktem wyjścia stały się warsztaty zatytułowane „Emocjonalne obrazy. Emocje na obrazach Jacka Malczewskiego”. Uczestnicy próbowali zrozumieć różne emocje, nazwać je. Dzieci miały także za zadanie przyporządkować emocje do wybranego obrazu artysty. 
Warsztaty „Uważność w muzeum”, prowadzone według strategii 5–4–3–2–1 - poszukiwanie na obrazach i zatrzymanie uwagi na 5 rzeczach, które możesz zobaczyć. Zajęcia pozwalały uczestnikom skoncentrować się na świadomym odczuwaniu swoich zmysłów oraz nazwać co to jest uważność. Równocześnie przestrzeń muzeum została zaadaptowana (zwłaszcza na spotkaniach indywidualnych) jako miejsce, w którym można skupić się na sobie, swoich wewnętrznych przeżyciach, odczuciach czy problemach. 
Wycieczka była dla naszych przedszkolaków nowym doświadczeniem i zapewne na długo zostanie w ich pamięci.