muchomorki
Grupa Muchomorki
motylki
Grupa Motylki
pszczółki
Grupa Pszczółki

Koncert kameralny Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej

W dniu 27 maja w naszym przedszkolu odbył się wyjątkowy koncert kameralny w wykonaniu Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej. Spotkanie miało charakter edukacyjno-muzyczny i dostarczyło dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń oraz cennych doświadczeń związanych z poznawaniem świata muzyki.

Tematem koncertu była najliczniejsza grupa instrumentów muzycznych – instrumenty perkusyjne. Przedszkolaki miały okazję poznać zarówno instrumenty melodyczne, na których można wykonywać melodie, jak i instrumenty niemelodyczne, służące głównie do podkreślania rytmu. Dzieci zobaczyły i usłyszały brzmienie takich instrumentów jak: tamburyn, janczary, marakasy, szejkery oraz klawesy. Muzycy zaprezentowali możliwości każdego z nich, zwracając uwagę na różnorodność dźwięków i sposobów gry.

Muzyk w niezwykle ciekawy i przystępny sposób przybliżył dzieciom budowę oraz zastosowanie werbla. Przedszkolaki dowiedziały się, z jakich elementów składa się ten instrument, jak powstaje jego charakterystyczne brzmienie oraz w jakich zespołach muzycznych jest wykorzystywany. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały ciekawostek i obserwowały prezentację gry na werblu.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych punktów koncertu było udowodnienie przez panią Sylwię, że również nasze ciało może być instrumentem muzycznym. Dzieci przekonały się, że za pomocą klaskania, tupania, uderzania dłońmi o kolana czy rytmicznych ruchów można tworzyć ciekawe układy rytmiczne. Przy akompaniamencie pianina i werbla wszystkie przedszkolaki aktywnie uczestniczyły we wspólnej zabawie muzycznej, ćwicząc poczucie rytmu, koordynację ruchową oraz umiejętność współpracy w grupie.

Koncert przebiegał w radosnej i twórczej atmosferze. Dzieci z zaciekawieniem słuchały prezentowanych utworów, chętnie odpowiadały na pytania prowadzącej oraz aktywnie uczestniczyły w proponowanych zabawach muzycznych. Spotkanie pozwoliło im nie tylko poszerzyć wiedzę na temat instrumentów perkusyjnych, ale również rozwinąć wrażliwość muzyczną, wyobraźnię oraz zainteresowanie kulturą i sztuką.

Było to niezwykle wartościowe wydarzenie, które dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu pozytywnych emocji. Serdecznie dziękujemy Muzykom Filharmonii Świętokrzyskiej oraz pani Sylwii za interesującą lekcję muzyki, pełną dźwięków, rytmu i inspirujących doświadczeń. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania z muzyką na żywo.